Algoritma Nedir Problem Çözümüne Katkıları Nelerdir?

Bilgisayar programından; ve bilgisayar problemlerinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Algoritma nedir sorusuna ise bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Algoritma nedir diye bakmak istersek: bir problem çözümü sırasında, mantığımızı kullandığımız zaman, mantıksal olarak bir problem çözümü sırası belirlenir. Ve bu sıralamaya; problem çözümünde değerlendirilecek olan adımların tamamına algoritme adı verilmektedir.

Algoritmanın çok fazla formüle dayalı olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. Şöyle ki: algoritma, problem çözümünün adımlarının mantıksal olarak yazılması anlamına gelmektedir; ve doğal bir şekilde yazılabilmektedir. Formüle çok fazla gerek duyulmaması sebebiyle, algoritmanın çok formal olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Algoritmada, aşağıda belirtilecek olan durumların mutlak surette doğrulanması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Algoritmada doğrulanması gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:
Problemin çözümünde belirlenecek olan her adımın, kesin olması gerekir. Algoritma sıralamasında yer alan adımların hiç birisi şansa bırakılmamalıdır.
Algoritmadaki adımların sayısının belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayının sonuna gelindiğinde, algoritmanın da sonuna gelinmiş olmalıdır.
Algoritmaların, tüm etkilere göre hazırlanabilmiş olması gerekmektedir. Yani diyebiliriz ki: algoritmalar, her tür ihtimale karşı düşünülmüş olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Programlama Nedir? Problem Çözümüne Nasıl Katkıda Bulunur? başlıklı makalemizde problem, problem çözümü ve programlama nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.