Bilgisayar Çökmesinin Nedenleri Hakkında Kısa Bilgiler

Bilgisayar çökmesi ile ilgili bilgilerimizi, sitemiz üzerinden sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bilgisayar çökmesinin nedenleri, ve bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtlarını bulabileceğiniz yazımız içerisinde, daha çok kernel hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kernel, işletim sisteminin en önemli unsuru olarak bilinmektedir. İşletim sisteminin katmanları bulunmaktadır. Donanım katmanının hemen üzerinde yer alan kernel katmanının üzerinde, önem derecesi gittikçe azalan diğer katmanlar yer almaktadır. Ve yazılımların kernel ile olan bağlantısı oldukça yoğundur. Bazen, bir yazılımda meydana gelen bazı hatalar, direk kerneli etkiler; ve bu durum da, sadece yazılımın çökmesine değil, bilgisayar çökmesine sebebiyet verir.
Günümüzde, bilgisayar çökmesini önlemek adına, Kernel katmanı üzerine bir güvenlik sistemi kurulmaktadır, ve bu sayede, yazılım çökmesinden kaynaklı bilgisayar çökmesinin önüne daha fazla geçilmesi hedeflenmektedir. Başarılı olunduğunu da belirtmemiz gerekir. Örnek vermek gerekirse: Google Chrome kullanıcıları bilirler: Google Chrome’nin bir sekmesi çöktüğünde, Google Chrome’yi yeniden başlatmak gerekirdi. Ancak artık, çöken Google Chrome sekmesini kapatarak yeniden açmak, genellikle yeterli oluyor.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.