Bilgisayar Hızlandırma Ve İnternet Hızını Arttırma

Bu yazımızda sizlere, internet nasıl hızlandırılır; ve bilgisayar nasıl hızlandırılır sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Pek çoğumuz hızlı internet bağlantısı aldığını, ya da performansı yüksek bir bilgisayara sahip olduğunu düşünüyor, ancak bir arpa boyu kadar yolu oldukça uzun zamanda alabiliyor. Bu nedenle, internet hızlandırma, ve bilgisayar hızlandırma konusunda küçük bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istedik; hem internet hızı, hem de bilgisayar hızınızın olması gerektiği kadar olması adına..

İnternet hızını arttırma, ve bilgisayar hızlandırma konusunda önereceğimiz ilk husus, bilgisayarınızda yüklü olan, fakat kullanmadığınız tüm gereksiz programları silmektir. Bunun için önce başlat, sonrasında denetim masası, ardından da programlar ve özellikleri sıralamasını takip etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan programlar çıkacak. Hepsini gözden geçirin, ve kullanmadığınız programları silin, sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlem, hem bilgisayar hızlandırma, hem de internet hızını arttırma adına büyük bir fark yaratacak, çünkü, bilgisayar programlarının pek çoğu, siz farkında olmasanız da internete bağlanır, gereksiz download işlemleri yapar, ve bağlantı hızının ve bilgisayarın yavaşlamasına neden olur.
İnternet hızını arttırma, ve bilgisayar hızlandırma adına, yapmanız gereken sıradaki işlem, bilgisayarınızdaki virüsleri, ve trojanları temizlemektir. Bunun için öncelikle bir virüs programı kurarak bilgisayarınızı taratın, ve Windows klasörüne yerleşmiş olan virüsleri programın silmesini sağlayın; daha sonra ise, bir trojan programı yükleyip, trojanlardan de kurtulun. Hem virüsler, hem de trojanlar, bilgisayarınıza, sizin haberiniz olmadan müdahale eder, bilgisayarınızı ve bağlantı hızınızı yavaşlatırlar. Bu nedenle, girdiğiniz internet sitelerinde kendiliğinden açılan sayfalara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Virüsler, ve trojanlar genellikle bu sayfalar üzerinden size çerez yolu ile gelirler. Virüs ve trojan silme işleminden sonra da bilgisayarı yeniden başlatın.
Bilgisayar hızlandırma, internet hızlandırma; ve internet hızını arttırma adına yapmanız gereken bir diğer işlem de, o anda kullanmadığınız programları bilgisayarınızda açık bırakmamaktır. Bazı programlar, sizin bilgisayarınızı başlatmanız ile birlikte otomatik olarak açılır, bazılarını ise siz açarsınız, kullanımınızı tamamladıktan sonra ise kapatmayı unutursunuz, ve inanın bu programlar, hem bilgisayarınızı, hem de internetinizin hızını oldukça yavaşlatmaktadır.
Bilgisayar hızlandırma, internet hızını arttırma gibi konularda yapmanız gereken bir diğer şey, bilgisayarınızda Torrent; ya da dosya indirme programının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Bu gibi programlar, bilgisayar hızınızı, ve internet hızınızı oldukça yavaşlatmaktadır. Bilgisayar hızlandırma adına, ya bu programları kapatmalı, ya da bir şey indirip indirmediklerini kontrol etmeli, dosya gönderimlerini sınırlandırmalısınız.
Tüm bu işlemlerin sonrasında bir bağlantı hızı testi uygulamalı, ve eğer hala bağlantınızda bir yavaşlama söz konusu ise, bu durumda servis sağlayıcınızın teknik destek departmanını telefonla aramalı, sorunun onlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sormalısınız. Eğer problem onlarda ise çözeceklerdir, değilse de siz kendiniz için daha hızlı bir internet paketi seçmek durumunda kalacaksınız demektir…

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgisayar Hızlandırma Ve İnternet Hızını Arttırma” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.