Bilgisayar Isınması Ve Bilgisayar Isınma Sorunu

Bu yazımızda sizlere bilgisayar ısınmasından söz edeceğiz. Malum yaz aylarındayız, ve pek çoğumuzun başına gelen bilgisayar ısınması hakkında bilgi sahibi olmak zorundayız. Çünkü, bilgisayar ısınma sorunu pek çok olumsuzlua neden olabilir. Bilgisayar ısınmasının önüne geçmelisiniz ki bilgisayar ısınma sorunu dolayısı ile bilgisayarınızın ömrü kısalmasın. Yazılımsal ya da donanımsal nedenlerden kaynaklanan bilgisayar ısınması nelere neden olur, ve bilgisayar ısınma sorunu nasıl çözülür birlikte bakalım:

Bilgisayar ısınma sorunu dolayısı ile bilgisayarınızın performansı düşerken, anakartın yanması riski söz konusudur. Bunun yanında, bilgisayar ısınması sonucunda, bilgisayarınız kendi kendini kapatabilir. Dizüstü bilgisayar ısınmasından söz ediyorsak eğer, bataryanın ömrünün kısalması durumunun söz konusu olduğunu da göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Bilgisayar ısınması sonucunda bilgisayarın çabuk bozulacağını da unutmamak gerekmektedir.
Bilgisayar ısınmasının nedenleri arasında yazılımsal sebeplerin bulunduğunu düşünüyorsanız, öncelikli olarak, bilgisayar ısınma sorununu hangi yazılımın oluşturduğunu bulmalı, ve sonrasında da gerekli güncellemeleri gerçekleştirerek, bilgisayar ısınmasının tekrarlanıp tekrarlanmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer, bilgisayar ısınma sorunu gerçekleşiyorsa, bilgisayar ısınmasına neden olan yazılımı bilgisayarınızdan tamamen kaldırmayı denemelisiniz.
Bilgisayar ısınması donanımsal nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Örneğin, fan tozlanması, donanımsal bir sorun olup, bilgisayar ısınma sorununa neden olabilmektedir. Bu sorunu saç kurutma makinesi le çözebilirsiniz, ama eğer bilgisayarınız garanti kapsamında ise, yetkili servisin, bilgisayar ısınması sorununu çözmesini isteyebilirsiniz.
Bilgisayar ısınma sorununun yaz sıcaklarından kaynaklanabilşeceğini de unutmamalısınız. İşlemci fanını, bu gibi durumlarda, zeminden uzak bir mesafede bulundurmaya dikkat etmelisiniz.
İşlemci üzerinde bulunan termal macunun yenilenmesi de bilgisayar ısınmasının önüne geçebilecek başka bir yöntem olarak belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.