Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

bilgisayarı hızlandırma yöntemleriHer bilgisayar zaman içerisinde, zaman zaman “Bilgisayarın Şişmesi” olarak tabir edilen duruma maruz kalır, yani bir çeşit yaşlanma sürecine girer; ve bu da onun yavaşlamasına neden olur. Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim şeklinde sorular sormaya başlarız. Bu yazımızda sizlere, bilgisayarı hızlandırma yolları; ve bilgisayarı hızlandırma yöntemlerinden söz edeceğiz…

Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

• Bilgisayarı hızlandırma yöntemlerinden ilki, güç performansının en üst seviyede olmasının gerekliliğidir. Bunun için bilgisayarınızın Kontrol Paneli’ne gidip, Donanım Ve Ses kısmından Güç Seçenekleri’ni Yüksek Performans olarak ayarlamalısınız.

• Bir programın, bilgisayarınızın işlemcisini kontrolü altına almış olması da bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilmektedir. Bu programın hangisi olduğunu biliyorsanız, ya işlemini bitirmesini beklemeniz gerekir; ya da işlemi yarıda keser, ve işlemcinin kontrolünü elinize geçirirsiniz. Ya da, bilgisayarı hızlandırma yöntemleri arasında yer alan şu işlemi yaparsınız: Görev Yöneticisi’ni açar, İşlemler, ya da Ayrıntılar sekmesine tıklar; ve, bilgisayarınızı yavaşlatan programın önceliğini “Düşük” olarak ayarlarsınız…

• Bilgisayarınızı hangi programın yavaşlattığını bilmiyorsanız, onu da bulmanın bir yolu var: Yine Görev Yöneticisi’ni açın, ve sonra Performans sekmesine tıklayın. Burada, biraz altta, Kaynak Monitörü’nü göreceksiniz. Tuşu açık konuma getirin. Bilgisayarınızın kaynak tüketimini en çok hangi programların gerçekleştirdiğini buradan net olarak görebilirsiniz.

• Bilgisayarınız, daha onu açmak için düğmesine bastığınız andan itibaren yavaşsa; yani, işletim sistemi ile birlikte açılan diğer yazılımlar dolayısı ile bilgisayarınızın açılması çok uzun zaman alıyorsa, o programların çalışmasını bilgisayarın açılması ile birlikte değil, sizin isteğiniz dahilinde gerçekleştirmeniz gerekebilir. Ve bunu yapmak için de, o programların neler olduğunu bilmeniz gerekir elbette. Bunun için geliştirilmiş, Autoruns gibi ücretsiz yazılımlar indirilmeye hazır durumdadır.

• Kimi uygulamalar bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayabilir, ve siz onların varlığından dahi haberdar olmadığınız için çalışıp, bilgisayarınızı yavaşlatmalarına engel olamazsınız. Ama bilgisayarda yüklü olan tüm programların listesini size sunan; ve tek tıkla da kaldırmanıza yardım eden CCleaner gibi yazılımlar bulunmaktadır. Elbette Denetim Masası’ndan da tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz; ama bu tür programlar sizin işinizi hızlandırıp kolaylaştırır… Aynı zamanda bilgisayarınızı da…

• Bilgisayarınızda bir anda bir yavaşlama söz konusu olduysa, bunun nedeni zararlı yazılımlar olabilir. Bunu anlamanın yolu ise, bilgisayarınızı belirli aralıklarla, bu tür zararlılara karşı tarayan bir programdır. Zararlıların silinmesi, bilgisayarın hızlanması anlamına gelecektir.

• İşletim sisteminin daima güncel olması da, bilgisayarı hızlandırma yöntemleri arasındaki bir diğer unsurdur. Bunun için otomatik güncellemeleri almanız yeterlidir. Siz bilgisayarınızı kapatırken bilgisayar otomatik olarak kendini güncelleyecek, ve daha savunmacı, saldırılara karşı daha güvenli bir hal alacaktır… Kontrol Paneli’ne giderek Sistem Ve Güvenlik sekmesinden, otomatik güncellemeleri almak için ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

• Bilgisayarınız güncellemeleri aldığında zaten sürücü güncellemeleri de yapılacaktır. Ama siz yine de işinizi şansa bırakmadan, özellikle oyun oynamayı seven bir kişi iseniz, Video sürücüsünün güncel olup olmadığını kontrol edin. Bilgisayarı hızlandırma yolları arasında bunun önemli yeri olduğunu unutmayın.

• Bilgisayarınıza format attığınızda, ya da bir programın anahtarını unuttuğunuzda, bunun sizin için bir problem olmasını istemiyorsanız Enchanted Key Finder gibi bir yazılım yükleyin; ve ihtiyacınız olan anahtarları size onun bulmasını sağlayın.

• Bilgisayarınız için bir Kurtarma CD’si oluşturun. Yavaşlama problemi sizin için bir sorun halini alır, ve formata gereksinim duyarsanız bunu kullanabilirsiniz. Bu sayede işiniz daha kısa sürede hallolacaktır.

• Dosyalarınızın yedeklerini alın. Olur da bir format gerekecek olursa, bu yedekleri kaybetmemiş olursunuz.

• Tarayıcı seçimi, bilgisayarınızın internet alanında daha hızlı olabilmesi adına çok önemlidir. Bu nedenle, İnternet Explorer değil, Chrome, ya da Firefox tercih etmenizi önermekteyiz.

• Microsoft Word kullanarak yazı yazmak yerine, WordPad; ya da not defteri, veya, LibreOffice tarafından sunulan Writer’i kullanabilirsiniz. Microsoft Word’un geniş özellik yelpazesi, bilgisayarınızda yüksek oranda kaynak kullanımına neden olmaktadır.

• Photoshop, bilgisayarınızda Word gibi yüksek kaynak tüketimi gerçekleştiren bir diğer program. Bunun yerine GIMP kullanmayı deneyebilirsiniz.

• Adobe Reader yerine, PDF formatındaki dosyaları okuyabilmek için Foxit’i kullanabilirsiniz.

• Windows Media Player yerine VLC kullanmalısınız. Hem esneklik, hem de hız bakımından VLC Media Player’den daha kullanışlıdır.

• Oyun oynarken yaşadığınız yavaşlıkları giderebilmek için grafik ayarlarını Manuel yapın. Yani, ekran çözünürlüğünü düşürün, Gölge Kalitesi, ve Anti-Aliasing değerlerini düşürmeyi mutlaka deneyin. Bu anlamda bazı yazılımlar yüklemeniz halinde, sizin donanımınızı inceleyerek, gerekli en iyi ayarları, oynanan oyuna göre bu programların yapmasını da sağlayabilir, ve bu sayede en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

• Bilgisayarınızda daha çok boş disk alanı oluşturun. Bu tek başına bilgisayarı hızlandırma yöntemleri arasında yer almaz; ama diğer yöntemlerle birlikte denendiğinde, oldukça etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

• Tarayıcınıza entegre, işlevsel eklentilerden kullanmadıklarınızı kaldırın. Bilgisayarın yavaşlamasının nedenleri arasında bu eklentilerin de yer alabileceğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.