Bilgisayarın Hızı Nasıl Arttırılır?

bilgisayarın hızı nasıl arttırılırHepimiz hızlı bir bilgisayar kullanmak isteriz… İşlemlerimiz hemen yapılsın, tıkladığımız sayfa hemen açılsın… Açılsın, ama bunun için bizim de üzerimize düşen bazı görevler bulunmakta. Bilgisayarın hızı nasıl arttırılır sorusunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Bilgisayarın hızını arttırmak için yapılması gerekenleri bilir, ve işlemleri doğru gerçekleştirirseniz, sizin için de bilgisayarın hızında bir artış olur… İşte bilmeniz gereken o önemli detaylar:

Bilgisayarın Hızı Nasıl Arttırılır?

• Performans Bilgileri Ve Araçları kısmında, sol bölmede yer alan görevlerin tamamı, bilgisayarın hızını arttırmak için kullanılabilir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:
-Başlat düğmesine tıklayın.
-Denetim Masası’na ulaşın.
-Arama kısmına: Performans Bilgileri Ve Araçları yazın.
-Arama sonuçları arasında yer alan Performans Bilgileri Ve Araçları’na tıklayın.
Peki burada neler yapabilirsiniz?
*Görsel Efektleri Ayarlama: Pencere, ve menülerin görünümünü değiştirerek en iyi duruma getirebilirsiniz.
*Dizin Oluşturma Seçeneklerini Ayarlama: Bilgisayarınızda aradığınız şeyleri daha kolay bulmanıza yardımcı olan bu ayar sayesinde, sık aradığınız şeyleri bir araya toplayabilir, aramalarınızı hem daha hızlı, hem de geniş sonuç odaklı gerçekleştirebilirsiniz.
*Güç Ayarlarını Yapma: Güç tasarrufu ayarları kısmından yapacağınız ayarların daha etkili sonuç vermesi için burayı kullanmanız gerekir. Bu özellik taşınabilir bilgisayarlarda pilin daha etkin kullanılması adına da işe yaramaktadır.
*Disk Temizleme Özelliğini Açma: Bilgisayar hızı için gerekli olan, sabit diskte olması gereken boş alanı arttırmak için bu kısımdan yararlanılır. Sabit diskte yer alan gereksiz dosyalar, ve geçici dosyalar silinir; ve boş alan artmış olur.
*Gelişmiş Araçlar: Burayı genellikle, bilgisayar konusunda tecrübeli kişiler kullanır. Gelişmiş sistem araçları burada yer alır, ve bilgisayar ile ilgili bir sürücü problemi varsa, ve Windows bunu tespit ederse, burada onu da görebilirsiniz. Hatta çözüme ilişkin bilgileri bulabilmeniz için sizi, sürücüye tıklattırır zaten…

• Windows Deneyim Dizini kısmında yer alan Temel Puan, bilgisayarınızın performansının ne kadar yüksek olduğu ile ilgili size bilgiler aktarır. Buraya ulaşmak için izlemeniz gereken adımlar:
-Performans Bilgileri Ve Araçları’na ulaşın.
-Normal koşullarda burada, Temel Puanları görebilmeniz gerekir, ama eğer göremiyorsanız, Bilgisayarı Derecelendir’e tıklayın.
-İlerlemek için yönetici parolası isterse yazın, onay isterse verin…
-Ayrıntılı Performans Ve Sistem Bilgilerini Görüntüle Ve Yazdır butonuna tıklayarak, bilgisayar donanımına ilşkin detaylı bilgileri de görebilirsiniz.
-Yeni değiştirdiğiniz bir donanımın Temel Puan’ını görmek için, Değerlendirmeyi Yeniden Çalıştır’a tıklayın.

• Sorun Gidericileri kullanmak da bilgisayarın hızını arttırmak için etkili, ve oldukça hızlı bir yöntemdir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:
-Başlat düğmesine tıklayın.
-Denetim Masası’na ulaşın.
-Arama kısmına Sorun Giderici yazın.
-Arama sonuçlarından Sorun Giderme’ye tıklayın.
-Sistem Ve Güvenlik kısmına gelin.
-Performans Sonuçlarını Denetle’ye tıklayın.
Ya da
-Sistem Ve Güvenlik’e ulaşın.
-Bakım Görevlerini Çalıştırın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.