Bilgisayarın Isınmaması İçin Yapılması Gerekenler

bilgisayarın ısınmaması için ne yapmalıyımYaz aylarının gelmesi ile birlikte bilgisayarın ısınmaması gibi bir durum olanaksız hale gelmeye başladı. Bilgisayarlarımızın bazılarından, kamyon çalışırcasına yüksek seslerin gelmeye başlaması da aslında çoğumuz için tanıdık bir durum… Buna neden olan bazı işlemciler olabildiği gibi, zaman zaman da bilgisayarın ısınmaması için yapılması gerekenlerin uygulanmıyor olması durumu olabiliyor. Şimdi, bilgisayarın ısınmaması için ne yapmalıyım demeye başladınız değil mi? Çünkü, özellikle sizi etkiliyor bilgisayarın ısınması; çünkü muhtemelen siz daha uzun zaman bilgisayar başında kalıyorsunuz… Ve bu nedenle gelen ses konsantrasyonunuzu bozup, çalışma temponuzu düşürebiliyor… Bilgisayarın düşen performansı ise cabası… Peki bilgisayarın ısınmaması için yapılabilecek şeyler neler?

Bilgisayarın ısınmaması için ne yapmalıyım?

Her şeyin öncesinde şunu bilmelisiniz: Bilgisayarınız ister laptop, ister masaüstü bilgisayar olsun, içerisinde mutlaka bir fan ile gelir, ve bu fan da genellikle hava soğutmalıdır; yani, bilgisayarın içindeki sıcak havayı, dolaşım ile dışarı aktarır. Ama söz konusu bu fan bilgisayarınız için yeterli olmayabilir; ve bu nedenle, bilgisayarınıza, yeni bileşenler eklemek durumunda kalabilirsiniz… Ve tabi bir de, söz konusu fan için yapabileceğiniz bazı iyilikler de yok değil. Bu iyiliklerin neler olabileceğine bakacak olursak:

• Bilgisayarınız eğer masaüstü ise, öncelikle içerisinde bulunan kabloların dizilimine bakmanız gerekmektedir. Bu dizilim yanlış ise, kasanın içerisindeki hava dolaşımı yeteri kadar gerçekleşmeyebilir, ve bu da, bilgisayar ısınmasının ani şekilde gerçekleşmesine sebebiyet verebilir.

7 Bilgisayarın ısınmaması için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, söz konusu kasa içerisinde var ise tozlardan kurtulmanın önemidir. Eğer var ise bu tozlar, bilgisayarı soğutan fana yapışır, ve fan, soğutma görevini gerektiği gibi yerine getiremez. Bunun sonucunda diğer donanımsal parçaların da soğumaması söz konusu olur… Ve bu kısırdöngü içerisinde bilgisayarın performansı önemli ölçüde düşecektir.

• Bilgisayarda bulunan fanların çalışıp çalışmadığını da zaman zaman kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü, bilgisayardaki her bir fanın kendine has bir görevi bulunmakta, bir parçayı soğutmaktadır. Eğer soğutma işlemi gerçekleştirilmez, fan çalışmaz ise, bu durum bilgisayarın çökmesine neden olabilmekte, hatta o parçanın yanmasına sebep olabilmektedir.

• Bilgisayarın ısınmaması için yapılması gerekenlerden bir diğerinin de, kasa kapağının açık bırakılması olduğu düşünülür… Oysa ki bu, çok büyük bir yanlıştır. Her şeyin öncesinde havadaki tozların kasa içerisinde yerleşmesine neden olur; ve toz hakkında, ısınma ile ilgili olumsuzluklardan biraz önce söz etmiştik. Bunun yanında, kasa içerisinde olması gereken hava dolaşımı da, kasa kapağının açık kalması dolayısı ile sekteye uğrar; ve soğutma işlemi yine gerçekleşemez hale gelir.

• Eğer ki bilgisayarınıza yeni bir parça alıp eklediyseniz, bu da kasanın ısınmasına neden olacak, zaten ısınan kasayı daha da ısıtacaktır. Bu problemin ortadan kalkması adına, alınan her yeni parçadan sonra, soğutma sisteminin de yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Güç kaynağı bilgisayarın soğutulmasına önemli katkılar sağladığından dolayı, eski güç kaynağının yenilenmesinin gerekliliğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Bu sayede, bilgisayarın ömrü de daha çok uzatılabilir.

• Bilgisayarınızın bulunduğu konum da, ısınma ile yakından alakalıdır. Bu nedenle, hem monitör; hem de kasanın, duvar gibi alanlardan olabildiğince uzak tutulması gerekmektedir. Biraz önce sözünü ettiğimiz, kasa içi hava dolaşımı, sonrasında da sıcak havanın dışarı atılması durumunda, atılan sıcak hava direkt olarak duvara yansıyacak; ve bilgisayardan uzağa gidemeyecektir.

• Bilgisayarınızın güneşe maruz bırakılmamasının gerekliliği de önemli, alınabilecek diğer önlemler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, kasayı direkt olarak yere değil, biraz daha yükseğe koymayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede, tozdan daha az etkilenecektir. Ancak bu önlemin, tamamen tozu ortadan kaldırdığını da düşünmemelisiniz.

• Söz konusu bilgisayar laptop ise, yumuşak zeminlerde kullanmamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Çünkü laptopun hava alması için var olan kasa delikleri, söz konusu yumuşak zeminlerde, örneğin yastık üzerinde kapanacak; ve hal böyle olunca da laptop hava alıp, kendini soğutamaz hale gelecektir.

• Bilgisayarınızı düzenli aralıklarla, hatta ortalamada senede iki kez temizlemeniz, özellikle de fanları temizlemeniz önemlidir. Eğer bir laptopunuz varsa, bu temizleme işlemini siz değil, bir bilgisayarcı yapmalıdır. Bu kişi, laptop içerisindeki hava dolaşımının ne derece sağlıklı olduğunu da kolayca algılayabilecektir. Laptopunuzu soğutucu ped üzerine koyarsanız da, kasanın alttan soğutulabileceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.