Denetim Masasından Program Kaldıramıyorum

denetim masasından program kaldıramıyorumBazen ne yaparsak yapalım hayatımızdan bir türlü çıkarıp atamadıklarımız vardır. Bu bir insan olabileceği gibi herhangi bir madde de olabilir. Ne yaparsak yapalım bunlardan kurtulmak ve silmek gerçekten neredeyse imkansız olmaktadır. Bu durum bilgisayarlarımız için de geçerlidir. Bir şekilde isteyerek veya istemeden bilgisayarımıza bulaşan ve sonradan da ne yaparsak yapalım bir türlü temizleyemediğimiz programlar vardır. Bunları denetim masasından program kaldırmak istediğimiz alana gelip kaldırmaya çalıştığımızda çoğu zaman başarılı olamayız. Fakat bu sorun elbette çözümsüz bir sorun değil. Yazımızın devamında denetim masasından program gizleme ve kaldıramadığımız programları kaldırma yollarından bahsedeceğiz.

Öncelikle denetim masasından program gizleme nasıl yapılır ondan bahsedelim. Denetim masasında yer alan Program ve Özellikleri’nde bilgisayarımızda yüklü olan tüm uygulamalar ve programlar yer almaktadır. Fakat bazen çeşitli nedenlerden ötürü bilgisayarımızda yüklü olan bir programın denetim masasında programların arasında görünmesini istemeyiz. Bunun en kolay yolu programı kaldırmaktır fakat onu da istemiyoruz diyelim. Bu durumda yapılacak en pratik şey, gizlemek istediğimiz programın yüklü olduğu klasörü yedeklemektir. Yedeklemenin ardından program ekle kaldırdan ilgili programı kaldırmaktır. Son olarak ise yedeklenen klasörün ismini değiştirerek programı kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece hem denetim masasından program gizlenmiş olur hem de programı kullanmaya devam edebilirsiniz. Gelelim denetim masasından program kaldıramıyorum diyenler için bu işi nasıl yapacaklarını anlatmaya. Son derece kolay olan birkaç adım ile tüm programları kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Bunun için;

* Başlat menüsü – Çalıştır – Regedit- Enter
* HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Yukarıda bahsedilen adımları yaptıktan sonra sağ tarafta bilgisayarınızda olan programlar sıralanır. Buradan dilediğinizi silebilirsiniz.

Not: Regedit ile oynamak tehlikeli bir davranış olacağı için iyi bilmeyen kullanıcılar için kurcalanmaması önerilir.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.