Donanım Çakışması

donanım çakışmasını nasıl anlarızBilgisayar denilen cihazlar birden fazla donanımsal parçanın bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bir çok farklı parçanın birbiri ile uyumlu ve işbirliği içerisinde çalışması, en güncel sürücü yazılımlarının yüklenmesi ile mümkündür. Örneğin ekran kartı, görüntünün oynatılması için gerekli olan bir donanımdır. En iyi şekilde faydalanabilmek için en güncel sürücüsünün yüklenmesi gerekmektedir. Zaman zaman bilgisayarın güncellemelerinin kontrol edilmesi ve varsa güncellemelerin yapılması önerilir.

Donanımın kullanılması için ilgili yazılımının kurulu olması gerektiğinden bahsetmiştik. Fakat bazen yazılım kurulsa dahi donanım çakışması söz konusu olmaktadır. Donanım çakışması sorunu bilgisayarda yüklü olan işletim sisteminin kafasının karışarak sıkıntı yaşanmasına neden olabilmektedir. Hatta çökmeye kadar giden birtakım arızalara neden olabilmektedir. Anlaşılacağı üzere donanım çakışması son derece ciddi bir olaydır. Peki, donanım çakışmasını nasıl anlarız? Donanım çakışmasını anlamanın en kolay yolu Aygıt Yöneticisi’ne bakmaktır. Bunun için Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp Yönet’i seçmek, ardından da açılan sayfadan Aygıt Yöneticisi’ne tıklamaktır. Buradan bilgisayarda yer alan tüm donanımlar ve sürücüleri ile ilgili bilgiler görüntülenebilecektir. Burada üzerinde çarpı, sarı ünlem gibi işaretler olan donanımların sürücülerinde sıkıntı var demektir. Donanım çakışması nasıl anlaşılır sorusun en sık kullanılan yöntemi bu şekilde olmaktadır. Buradan çakışan donanımlar ve sorunlu sürücüler kolaylıkla bulunabilmektedir.

Bazı durumlarda sürücü için gelen bir güncelleme, yüklü olan eski sürücü ile çakışmaya neden olabilmektedir. Bu durumda eski sürücünün tamamen kaldırılarak yeni sürücünün kurulması, donanım çakışmasını ortadan kaldırmaya yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.