Görev Yöneticisi İle Bilgisayar Çökmesini Sonlandırma

Bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtları hakkında sizlere sitemiz içerisinde bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bilgisayar çökmesinin pek çok nedeni bulunmakla birlikte, bilgisayar neden çöker sorusunun yanıtları arasında, sık kullanıyor olduğumuz yazılımlardan da söz etmek gerekmektedir.

Zaman zaman, sık kullandığımız bazı yazılım, ve programlar donar; yani çöker. Bunun adı bilgisayar çökmesi değil de, aslında, program çökmesidir. İşlevlerini yerine getiremeyen programı kapatmakta zorlanabilirsiniz bile. Bu durumda görev yöneticisi devreye girmektedir. Görev yöneticisini açarak, işlevini yerine getiremeyen programı zorla kapatmanız, sonrasında da yeniden açmanız gerekmektedir.
Görev yöneticisi nasıl çalıştırılır? Aslında görev yöneticisini çalıştırmak için, CTRL, ALT; ve DELETE tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir; fakat, görev yöneticisi, zaman zaman bu şekilde çalışmaz. Görev yöneticisi nasıl çalıştırılır sorusunun yanıtını bir de farklı şekilde verelim: bilgisayarınızın alt kısmında yer alan, başlat menüsünün yan tarafında bulunan görev çubuğu… Görev çubuğunun üzerine giderek sağ tıklayıp, sonrasında karşınıza gelen seçenekler arasından, Görev Yöneticisini Başlat’a tıklamanız gerekmektedir. Görev yöneticisi açıldığında, sadece çalışan programları kapatmalısınız; bunun için kapattığınız şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yanlış bir şeyleri kapatmanız halinde, bilgisayar çökmesini kendi elinizle yapabileceğinizi unutmayın. Görev yöneticisinde kapatılması gereken, sadece, kapatılması gereken sorunlu programdır; doğru isme tıklamayı unutmayın.
Bilgisayar çökmesi olarak adlandırılan program çökmeleri en sık olarak, internet tarayıcılarında, ve oyunlarda gerçekleşmektedir. İnternet tarayıcıları, zaman zaman, girmiş oldukları farklı internet sitelerinde farklı ve beklenmeyen sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bununla birlikte oyunlar, ticari amaçlı olarak hazırlandıkları için pek çok eksik, ve açık ile birlikte kullanıcıya ulaştırılmaktadır, bu durum da oynanan oyunun çökmesine neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.