Harddiskten Ses Gelmesi Normal Mi?

harddiskten ses gelmesi normal miBu yazımızda sizlere harddiskten ses gelmesi ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. Harddiskten ses gelmeye başladı, harddiskten ses gelmesi normal mi gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. O halde, harddiskten ses gelmesini tuhaf algıladığınızda ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden söz ederek bilgilerimizin paylaşımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Harddiskten ses gelmesi şu gibi durumlarda normaldir:
• Sürücünün verilere ulaşması sırasında harddiskten tıkırtı sesinin gelmesi… Bu siz bir işlem yaptığınız zamanlarda olur. Örneğin Bilgisayarım’a tıklayıp, yedek C; ya da D sürücüsünü çift tıklayarak açmak istediğiniz zaman bir tıkırtı sesi duyabilirsiniz, hatta harddisk, doluluğuna göre, içerisindeki verileri okuyacağı süre olan bir kaç saniye de geç açılabilir.

• Sürücünün hızlanması durumunda harddiskten vızıltı sesinin gelmesi normaldir. Siz bir program açmak istediğinizde sürücünün hızlanması durumu söz konusu olabilir. Ve bu gibi bir durumda vızıltı sesi duyabilirsiniz. Bu da harddiskten gelen sesler arasında yer alan normallerden bir tanesidir.

• Bilgisayarınızda güç tasarrufu yaparken; ya da bilgisayarınızı kapatırken harddiskten gelen sesler sert dahi olsa normal olarak kabul edilmektedirler.

Harddiskten gelen sesler; eğer SSD’lerden geliyorsa, bunun normal olmadığını da belirtmeden geçmemeliyiz. Aynı zamanda, eğer bilgisayarınız yeni ise, muhtemelen harddiskten gelen sesleri duymazsınız, fan sesi harddisk sesini bastıracaktır.

Harddiskten ses gelmesi bu gibi durumlarda normal değildir:
• Harddiskinizdeki titreşimler, yüksek ses çıkartarak size kadar ulaşıyorsa, bu durum normal değildir; ve aynı şeyin yüksek tondaki vızıltılar için de geçerli olduğunu belirtmemiz gerekir.

• Harddiskten ses gelmesi normal mi sorusunun yanıtları arasındaki olumsuzluklardan bir diğeri de, duyulan tiz inilti sesidir.

• Birbiri ardına tekrar eden gıcırtılar, tıkırtılar, bip sesi gibi durumlar da normal değildir.

• Bilgisayarınıza harici sürücü bağladığınız anlarda harddiskten gelen tıkırtılar; veya bip sesi normal değildir.

Bu seslerden en az birini duyuyor, ve bu sırada harddiskinize ulaşabiliyorsanız, o anda mutlaka verilerinizi bir yere yedeklemeniz önerilmektedir. Bu durum bilgisayarınızda bir problem olacağının işareti sayılır, ancak, böyle bir durumda sorun gidermeye başlamadan önce verilerinizin yedeklenmesi önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.