Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Mavi Ekran Hatasının Nedenleri

mavi ekran hatasının nedenleriBu yazımızda sizlere, bilgisayarda mavi ekran hatası neden olur, ve mavi ekran hatası neden olur sorusunun yanıtlarıa arasında yer alan, mavi ekran hatasının nedenlerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bilgisayarda mavi ekran hatası neden olur, ya da mavi ekran hatası neden olur diyorsanız, zaman kaybetmeden mavi ekran hatasının nedenlerini gözden geçirmeye başlayalım:

Mavi ekran hatası neden olur diyenler, öncelikli olarak Windows’un doğru kurulup kurulmadığından emin olmalıdırlar. Windows CD’si çizik ise, ya da kurulum sırasında eksik dosya hatası verdi ise… Veya mavi ekran hatası almadan önceki zamanlarda, İnternet Explorer, Media Player gibi bazı programların çalışması sırasında da bir takım hatalar alıyor idi iseniz, bu durum sizin Windows’un hatalı kurulmuş olduğunun en temel göstergesi niteliğini taşımaktadır.
Bilgisayarda mavi ekran hatası neden oplur diyenler, yakın zamanda bilgisayarlarından neleri sildiklerini de düşünmelidirler. Silinen bir Windows dosyası, bilgisayarın mavi ekran hatası vermesine neden olabilmektedir. Bu dosyanın silinmesi gerektiğinin uyarısı virüs programınız tarafından da gelmiş olsa, Windows dosyası ise silmemeli, ya temizlemeli, ya da karantinaya almalısınız. Aksi halde mavi ekran hatası sizin için kaçınılmaz olacaktır.
Mavi ekran hatalarının nedenleri arasında, yakın zamanda yüklenmiş olan programlardan da söz etmemiz gerekecektir. Bu programlar eğer ki işletim sisteminize uyumsuz ise, ya da diğer programlarla çalışıyorlarsa, mavi ekran hatasından önce, programda hatalı çalışmaya da neden olmuş olabilirler.
Bilgisayara uyumlu hale getirilen yeni donanımların sürücüleri eğer donanım ile, ya da işletim sisteminiz ile uyumlu değilse, bu durum da mavi ekran hatasına neden olabilmektedir.
Mavi ekran hatası zaman zaman da yazılımsal değil de donanımsal nedenlerden dolayı meydana gelmiş olabilir. Örneğin Harddiskinizin bir kısmı bozuldu ise, o kısma gelen, ve okuması gereken yeri okuyamayan bilgisayarınız mavi ekran hatası verebilir.
RAM arızaları, ekran kartının çok ısınması, ya da fanının yavaş olması, veya oynadığınız oyunları kaldıramaması, anakart ile ilgili yaşadığınız problemler de, karşınıza mavi ekran hatası olarak dönebilmekted
r.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.