PortalSepeti Nasıl Kaldırılır?

Portalsepeti nasıl kaldırılırPortalSepeti virüsü, çok uzun bir zamandır internet kullanıcılarının başlarının dertten kurtulmamasına neden oluyor. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizlere, PortalSepeti nasıl kaldırılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, PortalSepeti kaldırma, ve PortalSepeti silme bilgilerinden söz etmeye çalışacağız. Dilerseniz zaman kaybetmeden PortalSepeti virüsünün kaldırılmasına ilişkin bilgileri birlikte gözden geçirmeye başlayalım…

PortalSepeti virüsü, genellikle sizin, ücretsiz programları bilgisayarınıza indirmeniz yolu ile bulaşıyor, ve yaptığı şey ise, tarayıcınızın ayarlarını değiştirmek… Bu değişiklikler arasında, tarayıcının ana sayfası, ve arama motorunun PortalSepeti virüsü olarak ayarlanması ilk sıralarda geliyor. PortalSepeti kaldırma, ve PortalSepeti silme işlemi ise oldukça kolay… Sadece sakin olun, ve vereceğimiz bilgileri dikkatlice, adım adım uygulayın…

PortalSepeti Nasıl Kaldırılır?

PortalSepeti kaldırma adına yapmanız gereken ilk işlem, bilgisayarınızın Başlat menüsünden Denetim Masası’na ulaşmak. Buradan Görünüm Ve Kişiselleştirme’yi, sonrasında da Klasör Seçenekleri’ni bulmalısınız. Ardından, Gizli Dosya Ve Klasörleri Göster kutucuğunu işaretleyerek burayı OK diyerek kapatmalısınız. Böylelikle, PortalSepeti silme işlemi sırasında, PortalSepeti virüsünün gizlenmiş olan dosya, ve klasörlerini bularak bilgisayarınızdan silmeniz daha kolay olacak…

Sıradaki yapmanız gereken işlem, bilgisayarınızda bulunan virüsleri silmek… Bunun için güvenilir bir virüs programı kullanmalısınız, bizim size önerimiz MalWareBytes kullanmanız yönünde… Güvenilir bir yerden temin edeceğiniz program ile bilgisayarınızın içerisinde bulunan tüm zararlıları ortadan kaldırmalısınız…

Sıradaki işlem, bilgisayarınızın Görev Yöneticisi’ni çalıştırmak. Bunun için Araç Çubuğu’nda sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni çalıştırabilir; ya da CTRL – SHİFT – ESC tuşlarına aynı anda basabilirsiniz. Burada, Windows 7, ya da Windows XP kullanıcısı iseniz, İşlemler’e tıklayın; ve en altta yer alan, Tüm Kullanıcıların İşlemlerini Göster kutucuğunu işaretleyin. Windows 8 kullanıyorsanız Ayrıntılar’ı tıklayın. Ardından, İşlemler, ya da Ayrıntılar sekmesi içerisinde, ntsvc.exe’yi bulun. Üzerinde sağ tuşla tıklayarak İşlemi Sonlandır, ya da Görevi Sonlandır butonuna basın. nstvc.exe’yi bulamamanız durumunda işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Şimdi yapmanız gereken, Bilgisayarım’dan, User’e, buradan da kullanıcı adınız her ne ise ona tıklamak. AppData, Roaming, ntsvc… yolunu izleyerek PortalSepeti kaldırma işlemine devam edin. User yerine Kullanıcılar da yazıyor olabilir; ve sizin ona da tıklamanız gerekebilir. Eğer bilgisayarınızda Türkçe kurulum var ise bu durum geçerlidir. Windows XP kullananlar için ise yol biraz daha farklıdır. Bilgisayarım içerisinde, Documents And Settings, kullanıcı adınız, Application Data yolunu izlemeniz gerekir.

Bu yolu izlemenizin nedeni olan ntsvc klasörünün üzerine gelip sağ tıklayarak, klasörü, ve içerisinde yer alan tüm her şeyi silmeniz gerektiğidir. Eğer ki bu klasörü silemiyorsanız, Görev Yöneticisi’nde de ntsvc.exe’yi bulamadı iseniz, var, ama bulamıyorsunuz, yolunuza da bu nedenle devam edemiyorsunuz demektir. Görev Yöneticisi’ne geri dönmelisiniz. Sonrasını aynı şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Şimdi, bilgisayarınızda kullandığınız Windows’un 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğuna göre bir işlem gerçekleştirmeniz gerekecek. Eğer bunu bilmiyorsanız ilk olarak Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler’e gelin, ve işletim sisteminizin kaç bit olduğunu burada gözden geçirin. Ardından, kendinize uygun olan sırayı takip edin…

Windows 7, ya da Windows 8 kullanıyorsanız, Bilgisayarım, Users, Kullanıcı adınız, AppData, Roaming, Macwebtoise yolunu izleyin, Windows XP kullanıyorsanız, Documents And Settings, kullanıcı adınız, Application Data, Macwebtoise yolunu izleyin, ve ulaştığınız yeri açık bırakın. Sonra Windows ile birlikte R tuşuna basın, ve Çalıştır’da diyalog kutusuna regedit yazarak Enter’e basın.

Şimdi karşınızda Kayıt Defteri var. Burada sol üst tarafta bulunan Bilgisayar’a tıklayın. Sonrasında CTRL ile birlikte F tuşuna aynı anda basıp Arama kutusunu bulun. İşletim sisteminiz 64 bit ise arama kutusuna ExplorerEx64.dll, işletim sisteminiz 32 bit ise ExplorerEx.dll yazın, ve sonrasında da aramayı başlatın. Bulunan her bir kayıt üzerinde sağ tıklayarak Sil deyin.

Arama işlemine devam etmek için F3 tuşuna basın, ve yeni bulunanları da aynı şekilde silerek bitirin. İşleminizin sonunda Arama Tamamlandı yazmalıdır. Ardından siz Bilgisayar’a tıklamalı, ve CTRL ve F tuşlarına yeniden basmalısınız. İşletim sisteminiz 64 bit ise RtMenu64.dll, 32 bit ise, RtMenu.dll yazın, ve yeni bir arama başlatın. Bulunan kayıtları biraz önce olduğu gibi yine silin. F3 ile aramaya devam edin, ve Arama Tamamlandı diyene kadar bu işlemi de sürdürün.

Yine Bilgisayar; ve CTRL ve F tuşlarına basın, ve bu sefer de portalsepeti araması yaptırın. Bulunan sonuçları yine silin, F3 ile aramaya, arama tamamlanana kadar devam edin; ve bu aşamaya kadar da her sonucu silin. Tüm bu işlemlerin sonunda bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şimdi biraz önce de gitmiş olduğunuz Macwebtoise klasörünü bulun, ve komple silin. Eğer silinemiyorsa, Kayıt Defteri aramalarında eksik sildiğiniz dosyalar var demektir, yeniden oraya gitmeli, silinemeyen dosyaları aratarak silmeli, bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar Macwebtoise klasörünü silmeyi denemelisiniz.

Ve ardından yapmanız gereken son işleme ulaşmış olursunuz: Bilgisayarım’a gidin. Windows klasörünü bulun, ve System32’yi açın. Burada GroupPolicy klasörünü bulun. Sonrasında Machine’ye gidin. Burada ya Registry.pol’u silin, ya da GroupPolicy klasörünü komple silin.

Sonrasında yeniden Bilgisayarım’a gidin ve bu sefer, Program, buradan da Data’ya ulaşın. Bulup silmeniz gereken dosya: ntuser.pol’dür. Şimdi bilgisayarınızı bir kere daha yeniden başlatın.

Şimdi bilgisayarınızın Başlat menüsüne girin, ve Arama kutusuna kullandığınız tarayıcının adını yazın. Arama sonucu olarak karşınıza, kulandığınız tarayıcının kısayol sonucu da gelecektir. Bunun üzerinde sağ tıklayın. Özellikler’e gidin. Hedef’te yazanları, exe’yi görene kadar silin; ve işlemi en az üç sefer tekrarlayıp, sürekli silin. Sonrasında Arama kısmına yeniden tarayıcının ismini yazıp, Özellikler’e tıklayarak, hedef kısmında temiz, exe’li bir adresin yazıyor olduğunu kontrol edin.

Eğer tüm işlemleri doğru yaptı iseniz, PortalSepeti virüsünden kurtuldunuz demektir. Geçmiş olsun…

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.