Windows Nasıl Onarılır? CHKDSK Nasıl Yapılır?

Windows nasıl onarılırBu yazımızda sizlere, Windows nasıl onarılır, CHKDSK ne işe yarar; ve CHKDSK nasıl yapılır gibi soruların yanıtları arasında yer alan CHKDSK komutlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Windows nasıl onarılır diyorsanız, gelin zaman kaybetmeden CHKDSK nasıl yapılır sorusunun da yanıtları arasında yer alan CHKDSK ile ilgili bilgileri gözden geçirmeye başlayalım:

CHKDSK ne işe yarar? Windows’un dosya sisteminin denetlenmesini sağlayan CHKDSK için, CHKDSK komutları bulunmaktadır. Siz CHKDSK komutlarını neye göre girerseniz, CHKDSK da size, Windows ile ilgili, buna göre bir rapor çıkartacaktır.
CHKDSK nasıl yapılır? Windows XP için bu yöntem farklı iken, Windows 7; ve Windows 8 için farklıdır. Eğer bilgisayarınız Windows 7; ya da Windows 8 işletim sistemini kullanıyorsa, Administrator’u açmanız gerekmektedir. Bunun için, Win; ve X tuşlarına aynı anda basmanız yeterlidir. Buradan Çalıştır’a tıklamalı, sonrasında da “cmd” yazarak Enter tuşuna basmalısınız. Windows XP’de, Başlat’a tıkladığınızda direk Çalıştır’a ulaşabilir, yine CMD komutunu kullanarak Enter’e basabilirsiniz.
Bunun sonrasında karşınıza siyah ekran üzerinde yazılar gelecektir. Artık, bilgisayarınız hangi disk üzerinde kurulu ise, CHKDSK komutlarını buna göre vermeniz gerekmektedir. Diyelim ki bilgisayarınız D’de kurulu. chkdsk D: /f /r şeklinde komut girmeli, sonrasında ise Enter’ê basmalısınız. CHKDSK ne işe yarar sorusunun yanıtı bu noktada, Windows’un kurulu olduğu diskin denetlenmesi için kullanılmaktadır. Bozuk olan kısımlar, burada karşınıza rapor olarak çıkacaktır. Raporun en sonunda ise, (E/H) bulunacaktır. Sizin E yazmanız gerekmektedir. Bunun ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bu esnada bilgisayarınız, gerekli işlemleri açılmadan önce, kendiliğinden gerçekleştirecektir.
Windows nasıl onarılır diyenler, bu işlemi gerçekleştirdiklerinde, Windows’un kendisini olabildiğince onardığını görebileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Lityum İyon Pil Ömrünün Kısalmasının Nedenleri Lityum İyon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? başlıklı makalemizde lityum iyon pil, lityum iyon pil ömrü nasıl uzatılır ve lityum iyon pil ömrünün kısalmasının nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.