Bilgisayar Nedir

Bilgisayar, 1939 yılından günümüze kadar, gelişimini sürdürmüş olan; ve bu nedenle de her geçen gün, özellikle günümüzde kendini yenileyen bir araç olma özelliğini taşımaktadır. Bilgisayar, geçmişten günümüze kadar, çok olağanüstü bir araç olarak görülmüştür. Öyle ki, küçük çocuklara ”bilgisayar beyinli” tabirinin kullanılması, günümüzün dahi bilgisayarları ile değil, bundan yirmi sene öncenin bilgisayarları ile eşdeğer tutularak kullanılmış tabirlerden bir tanesidir.

Peki bu kadar önemli olan bilgisayar nedir? Bilgisayarın önemi nedir? Neden bilgisayar hayatımızın içine bu kadar girmiştir?
Bilgisayar: Farklı komutlar ile bilgileri işleyen, şekillendiren; ve bizlere geri veren bir makinedir diyebiliriz. Bilgisayar nedir sorusu için verilebilecek başka bir cevap ise, veri girişini yaptığımız bilgilerin, zaman geçip de ihtiyaç duyduğumuz zamanda, veri çıkışı olarak aldığımız bilgiler halinde depolanmasını sağlayan bir makinedir de dememiz yanlış olmayacaktır.
Bilgisayar nedir sorusuna her ne cevap verirsek verelim, bilgisayar, kullanımının günümüzde ne kadar yaygın olduğunu bilmeyenimiz de yoktur.Bilgisayar nedir, bilgisayar ne değildir, bu sorular için verilebilecek cevaplar ile birlikte, en iyi bilgisayar kavramı da günümüzde çok fazla kullanılan bir kavram olmaya başlamıştır. En iyi bilgisayar denilebilecek bir bilgisayar var mıdır? En iyi bilgisayar kavramı ne zaman doğruluk kazanmaktadır?
En iyi bilgisayar kavramının önem kazandığı zamanlar aslında geride kalmıştır, çünkü her zaman, en iyi bilgisayardan daha iyi bir bilgisayar var olacaktır. Çünkü bilgisayar, her geçen gün gelişmeye büyük bir hızla devam etmektedir. Bilgisayarların en iyi olmasının nedeni, içeriklerini oluşturan donanımların özelliklerinin en iyi olmasından kaynaklanmaktadır. 512 ÖB ekran kartı kullanılmış olan bir bilgisayar ile 1024 MB ekran kartı kullanılmış bir bilgisayar arasında, iyilik kötülük açısından bir ayrım yapmaya çalışırsak, elbette ki 1024 MB ekran kartına sahip olan bilgisayarın en iyi bilgisayar olduğunu söyleriz. Ancak en iyi bilgisayar denildiği zaman akla sadece ekran kartı değil, ram ve harddiski de dahil olmak üzere, bazen de markası gelmektedir.
Bilgisayar nedir denildiğinde aklınıza sadece masaüstü bilgisayarlar değil, masaüstü bilgisayarlar ile birlikte laptoplar da değil, cep telefonları da gelmektedir; çünkü artık cep telefonlarında da işletim sistemi kullanılmakta, cep telefonlarında da tarayıcılardan faydalanılmaktadır. Bu nedenle, cep telefonları ile bilgisayarlar arasında bağlantı kurmamız bizim için oldukça büyük öneme sahiptir. Bilgisayar alıren nelere dikkat edeceğinize karar vermeden önce, cep telefonunuzun hangi özelliklere sahip olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.