Bilgisayar Organizasyonu Ve Birimleri

Bilgisayar nedir konusunda, bir bilgisayarın ne gibi işlevleri gerçekleştirdiğini hep birlikte öğrenmiştik. Bilgisayar organizasyonu nedir sorusunun cevabını ise şu şekilde verebilmemiz mümkündür:

Bilgisayar organizasyonu nedir? Bilgisayar organizasyonu, bilgisayarın işlevlerinin gerçekleştirilebilmesi için gereken birimlerin toplamıdır. Bilgisayar organizasyonundaki her bir birimin farklı işlevleri bulunmaktadır. Bilgisayar organizasyonundaki birimlerin bazılarına kısaca göz atmak istersek:
Bilgisayar giriş birimi: Bilgisayar giriş birimi, bilgisayar organizasyonunda, bilgisayarın içerisine verilerin ve bilgilerin gönderilmesini sağlayan araçlardır. Bilgisayar giriş birimi üyelerinin neler olduğuna bakacak olursak, klavye, mikrofon, kamera, fare. Peki belirtilen araçlar, bilgisayar organizasyonunda nasıl bilgisayar giriş birimi olmayı başarmışlardır? Klavye ile, bilgisayara yazmak istediklerimizi yazabiliriz; fare ile, yazdıklarımızı istediğimiz yerlere aktarabiliriz. Mikrofon ile, bilgisayara ses gönderimi gerçekleştirebilirken, kamera ile de bilgisayar organizasyonuna istediğimiz görüntüleri yollayabiliriz.
Bilgisayar organizasyonu içerisinde bellek birimi de yer almaktadır. Bellek birimi, bilgisayarın içerisinde bulunan verilerin, programların sağlanmasını sağlayan birim olarak bilinmektedir. Bellek birimi genellikle RAM ve sabit disklerden oluşmaktadır. Sabit diskler bilgisayar organizasyonlarının içerisinde yer alan bilgilerin daha kalıcı sağlanmasını saklarken, RAM geçici hafıza olarak bilinmektedir.
Bilgisayar organizasyonu içerisinde yer alan birimlerden bir diğeri ise aritmetik ve mantık birimidir. Aritmetik ve mantık birimi, bilgisayar içerisindeki tüm mantıksal ve aritmetiksel işlemlerin gerçekleştirildiği birim olarak bilinmelidir.
Bilgisayar organizasyonu içerisinde yer alan denetim birimi ise, bilgisayara verilen komutların hangi sıralama ile; ve ne şekilde çalışacağını gösteren birim olarak bilinmektedir. CPU olarak da adlandırılabilen denetim birimi, bilgisayara verilen komutları sırası ile alır; ve çalıştırır.
Bilgisayar organizasyonunda yer alan birimlerden sonuncusu ise çıkış birimidir. Çıkış birimi, bilgisayarın içerisinde oluşan verilerin dış ortama aktarılmasını sağlar. Çıkış birimi monitör, yazıcı ve tarayıcı gibi birimler ile hoparlör olarak sayılabilir. Bilgisayardaki görüntüler monitör aracılığı ile alınırken, yazılar ve belgelerin çıktısı da yazıcı aracılığı ile alınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Ve Bilgisayar Nedir Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde bilgisayar ve bilgisayar nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.