Ana Bellek Nedir? Ana Bellek Birimleri RAM Ve ROM

Bu yazımızda sizlere, önce ana bellek, sonrasında da RAM, ve ROM hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Ana bellek nedir sorusunun yanıtlarını öncelikli olarak vereceğiz. Sonrasında ise, ana bellek birimleri arasında yer alan RAM; ve ROM’un tanıtımını sizler için gerçekleştirmeye çalışacağız.

Ana bellek nedir? Bilgisayar işlemcisinin, herhangi bir zamanda işlemek için bulması gereken bilgilerin saklandığı bölüme ana bellek adı verilmektedir. Ana bellek birimleri de, RAM ve ROM olmak üzere iki kısımdan oluşur.
RAM nedir? RAM, ana bellek birimleri arasında yer almakla birlikte, ana bellekte, kullanıcılar için açık olan bölüme RAM adı verilmektedir. RAM üzerindeki bilgileri işlemci okuyabilir; ve değiştirebilir.
ROM nedir? ROM, ana bellek birimleri arasında yer almakla birlikte, kullanıcılar tarafından kullanılamayan bir bölümdür, ve ROM üzerinde kayıtlı olan bilgiler, işlemci tarafından okunabilmesine karşın işlenememektedir. ROM bilgileri içerisinde, bilgisayarın çalışma kuralları yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

“Ana Bellek Nedir? Ana Bellek Birimleri RAM Ve ROM” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.