Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

anakart alırken dikkat edilmesi gerekenlerBu yazımızda sizlere Anakart, yani diğer adı ile MainBoard hakkında bilgilerden söz ederek, Anakart nedir, Anakart ne işe yarar, Anakart alırken nelere dikkat etmeliyiz… gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler, ve Anakart alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden Anakart hakkındaki bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Anakart nedir? Bilgisayarın en büyük parçası olan Anakart, bilgisayarın çalışmasını sağlayan donanımların tamamının bir araya toplandığı parça olarak tanımlanabilmektedir. Anakart ne işe yarar derseniz, kısaca, bilgisayarın çalışmasını sağladığını söyleyebiliriz.
Anakart alırken nelere dikkat etmeliyiz? Anakart alırken, bilgisayarınızda kullanacağınız donanım ile, alacağınız anakartın uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer fiyatı uygun olsun der, ve eski model bir anakart alımı gerçekleştirirseniz, gerek parçaların boyutu, gerekse de yapısı gereği anakart ile uyum sağlamayabilir; bu durum da sizin bilgisayarınızın çalışmamasına dahi neden olabilir.
Anakart alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alan ilk detay, alacağınız işlemci ile Anakartın birbirine uyumlu olmasının gerekliliğidir. Bunun için ilk olarak işlemcinin markasını Anakartın destekleyip desteklemediğine bakmalı, sonrasında ise, soket tipinin işlemciniz ile uyumunu kontrol etmelisiniz. Aynı markayı desteklese dahi, anakartın işlemci soket tipine uyumlu olmaması halinde, satın alacağınız anakartın sizi tatmin etmeyeceğini belirtmemiz gerekmektedir.
Anakart alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de desteklediği RAM türüdür. İlk olarak DDR2 mi DDR3 mü desteklediğine bakmalısınız. Sonrasında da Mhz hafıza bus hızı desteğini kontrol etmelisiniz. Unutmayın ki, alacağınız RAM anakartınız ile uyumlu olmalıdır. Ve RAM bilgisayarınızın çalışmasındaki en temel etkenler arasında yer aldığından, oldukça önemli bir faktördür.
Anakart alırken nelere dikkat etmeliyiz diyenlerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da, Onboard ekran kartını, anakartın destekliyor olup olmadığıdır. Eğer anakartınızda onboard ekran kartı varsa; ve sizin de bilgisayarda oyun oynamanız; ya da film izlemeniz gibi bir durum söz konusu olmayacaksa, bilgisayarınıza bir ekran kartı almanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak eğer onboard ekran kartı yoksa, mutlaka ekran kartı almanız gerekmektedir; aksi halde bilgisayarınız çalışsa dahi siz ondan görüntü elde edemezsiniz.
Anakartın hangi harddiske uyumlu olduğunu da kontrol etmeniz gerekmektedir. Sata 2; mi, yoksa Sata 3 mü; ya da her ikisi de mi? Siz, her ikisini de destekleyen bir anakart almaya dikkat ederseniz, harddisk kullanımınız daha sorunsuz olacaktır.
Anakartın boyutu ile bilgisayar kasasının boyutunun da ilgili olduğuna, ve kasanın anakart boyutuna bağlı olarak şekillendiğine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ki bu durum, bilgisayarınızın hem dış görüntüsünü; hem de kapladığı alanı etkilediğinden önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.