Anakart Nedir? Anakart Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Bilgisayar kullanıcılarının bilmeleri gereken konular arasında, anakart nedir sorusunun cevabı da yer almaktadır. Anakart nedir sorusu için verilebilecek cevaplara bakmak istersek, öncelikle şunu bilmeliyiz ki: anakart nedir sorusuna, sadece, bir bilgisayar parçasıdır demek yanlış olacaktır. Çünkü anakartlar, sadece bir bilgisayar parçası değil; aynı zamanda bir televizyon parçasıdır da. Şöyle ki: Anakartın, pek çok elektronik aletin yapıtaşı olduğunu söyleyebiliriz.

Anakart nedir sorusunun cevabını genel olarak vermek istersek: anakart, bilgisayarın tüm parçalarının, birbirleri ile iletişim halinde olmasını sağlayan birim olarak tanımlanabilmektedir. Bilgisayarın parçaları, genellikle anakarta bağlanmaktadır. Anakartın bir elektronik devre olduğunu da söyleyebiliriz. Anakartın içerisinde BİOS barınmaktadır. Bilgisayar ilk açıldığında BİOS çalışmaktadır. Daha sonra ise, anakarta takılan diğer parçalar devreye girmektedir ki bu parçalar, RAM, işlemci, ekran kartı gibi parçalardır.
Piyasada pek çok anakart markası; ve anakart modeli bulunmaktadır. Anakart markası ve anakart modeli seçerken, dikkat etmeniz gereken konu, bilgisayarınızın nelere gereksinim duyacağıdır. Çünkü, anakart markaları, ve anakart modelleri, farklı bilgisayar parçalarını desteklemektedir. Bu nedenle siz, anakart seçimi yaparken, bilgisayarınızın nelere gereksinim duyacağını belirlemeli; ve anakart markaları; ve anakart modelleri arasında bu özelliklerin bulunup bulunmadığına bakmalısınız.
Anakart seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, anakartın, bilgisayar kasasına sığacak şekilde seçilmesidir. Bilgisayarın kasasının boyutu ile, anakartın boyutunun birbirine uygun olması, anakart seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk noktadır. Anakart seçiminde dikkat edilmesi gereken konulardan bir başkası da, anakartın, desteklediği işlemciyi bilmeniz gerektiğidir. İki büyük işlemci üreticisi: AMD ve İnteldir. Anakartın, AMD ya da İntel desteklemesi gerekmektedir. Ancak İntel destekleyen anakartlar da, İntelin her türünü destekleyemez. Bu nedenle, anakart seçiminden önce, işlemci seçimine önem vermeniz gerekmektedir. Anakart seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de, ihtiyacınız olan RAM miktarını destekleyen bir anakart seçimi gerçekleştirmeniz gerektiğidir. İhtiyacınız olan RAM, şu anda olduğunun iki katına, daha sonra çıkabilecektir. Çünkü ihtiyaçlar ve gereksinimler sürekli olarak artmaktadır. Siz RAM yükseltmek istediğinizde, anakartınızı değiştirmeden alabileceğiniz bir RAM bulmanız gerekir. Bu nedenle, anakart seçiminde, desteklediği RAM miktarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Anakart seçiminde dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de, ekran kartının bütünleşik ekran kartı mı; yoksa ayrıca üretilmiş bir ekran kartı mı olacağıdır. Siz eğer çok yüksek grafik özelliklere gereksinim duymayacaksanız bütünleşik ekran kartı kullanabilirsiniz; yani anakartın üzerinde ekran kartı da alabilirsiniz; fakat, eğer oyun oynayacak; ya da yüksek kalitede grafik çalışmaları yapacaksanız, bu durumda ekran kartını ayrıca almanız gerekecektir. Böyle bir durum için anakarta bakmanız gerekmektedir. Anakartın üzerine takılacak olan ekran kartının takılmasını destekleyecek bir slot var mı? Anakart üzerine takılacak olan ekran kartı genellikle AGP isimli slota takılmaktadır. Anakartta AGP slotunun bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

“Anakart Nedir? Anakart Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.