Bellek Türleri Nelerdir? Bellek Türleri Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere, bellek türleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bellek türlerinden söz ederek, bellek türleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağımızı belirtmek isteriz. Dilerseniz, bellek türleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bellek türlerini sizlere hemen aktarmaya başlayalım:

Rom nedir? Rom, enerji kesintilerinden dahi etkilenmeyen bellek türleri arasında yer almaktadır. Rom ne işe yarar derseniz, rom, bilgisayar içerisinde hiç değişmeyecek olan bilgilerin kaydedildiği bellek türleri arasında yer almaktadır. Rom içerisinde kayıtlı olan şeylerden söz etmek istersek, aklımıza BIOS gelebilir. Siz eğer Rom içerisine bir bilgi kaydetmek isteseniz, ya da kayıtlı bir bilgiyi silmek isteseniz, bu gibi bir durumda, bunun için özel olarak hazırlanmış bazı araçlara gereksinim duyabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Ram nedir? Bellek türleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bellek türlerinden bir tanesi olan RAM, ana bellek olarak da isimlendirilmektedir. RAM, bilgisayarda, o anda kullanılmakta olan programları, ve gerekli olan bilgileri geçici olarak kaydeden bellek türleri arasında yer almaktadır. Bu kayıt işlemi, kullanılan programın kapatılması, ya da bilgisayarın kapatılması ile birlikte silinir. Yeni bilgiler daha sonra RAM üzerine yeniden kaydedilebilmektedirler.
Yan bellek nedir? Bellek türleri arasında yer alan yan bellek, bilgisayarımızda elde ettiğimiz verileri kalıcı olarak kaydeden veri türleri arasında yer almaktadır. Bellek türleri arasında yer alan yan bellek türüne örnek vermek istersek, Harddiskler, ya da CD’leri belirtebiliriz…

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bellek Türleri Nelerdir? Bellek Türleri Hakkında Bilgi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.