Bilgisayar Çıkış Birimleri Nelerdir?

bilgisayar çıkış birimleriBu yazımızda sizlere bilgisayar çıkış birimleri ile ilgili bilgilerden söz ederek, bilgisayar çıkış birimleri nedir, bilgisayar çıkış birimleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bilgisayar çıkış birimleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz…

Bilgisayar Çıkış Birimleri Nedir?

Bildiğimiz gibi, bilgisayar giriş birimleri arasında yer alan, fare, klavye, dokunmatik ekran… gibi bilgisayar parçaları sayesinde, bilgisayara veriler girilmektedir. Örneğin, klavyemizi kullanarak bilgisayarımızda yazı yazdığımızda, bilgisayarımıza verileri göndeririz; ama gönderdiğimiz bu verileri nasıl görürüz? Monitör sayesinde; ya da yazıcı aracılığı ile, bilgilerin çıktısının alınması şeklinde öyle değil mi? İşte girişi, giriş birimleri sayesinde gerçekleştirilen verilerin çıkışını sağlayan bilgisayar parçalarına, bilgisayar çıkış birimleri adı verilmektedir.

Bilgisayar Çıkış Birimleri Nelerdir?

Hoparlör, Monitör, yazıcı, kulaklık… gibi parçalar, bilgisayar çıkış birimleri arasında yer almaktadır. Dilerseniz bu parçaları biraz detaylı şekilde gözden geçirelim:

Monitör: Biraz önce monitörden, dokunmatik ekran olarak, bilgisayar giriş parçaları arasında söz etmiştik. Dokunmatik olması halinde monitör, hem bilgisayar giriş birimleri, ve hem de bilgisayar çıkış birimleri arasında yer alır. Dokunmatik olmaması halinde ise, monitör, sadece bilgisayar çıkış birimleri arasında sayılmaktadır. Bilgisayar kullanıcısının, bilgisayar ile arasındaki iletişim, ancak monitör sayesinde kurulabilir. Aksi halde, yapılan hiç bir işlemin sonucu görülemeyeceğinden, bilgisayar üzerinde çalışma gerçekleştirilemez…

Yazıcı: Bilgisayar çıkış birimleri arasında yer alan yazıcıların, elde edilen bilgileri kalıcı olarak tutabilmek adına, kağıt üzerine aktarmaya yaradıklarını belirtmemiz gerekmektedir. Monitör üzerinde elde edilen veriler, ekranın değiştirilmesi ile birlikte silinirken, yazıcı ile kağıt üzerine aktarılmaları halinde, kağıt yırtılmadığı, ya da kaybolmadığı sürece, kalıcılıklarını korurlar.

Hoparlör – Kulaklık: Bilgisayarın içerisinde bulunan ses kartı sayesinde algılanan; ve üretilen seslerin duyulması ancak kulaklık; ya da hoparlör sayesinde olanaklı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Sohbete katılın

10 yorum

  1. bilgisayar bileşenleri ile ilgili bir gelişme oldumu burayı takip etmekden cekinmeyeceğim

    1. Modem, senin internete bağlanmanı sağlayan donanımdır.
      İnternete hem veri girebilir, en basitinden, buraya yorum atabilir, resim yükleyebilir, paylaşımda bulunabilirsin; hem de, yine en basitinden, buradaki bilgileri alabilir, resim, müzik indirebilirsin… Bu nedenle modemi hem giriş birimleri; hem de çıkış birimleri arasında düşünebilirsin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.