Bilgisayar Çıkış Birimleri

bilgisayar çıkış birimleriBu yazımızda sizlere bilgisayar çıkış birimleri ile ilgili bilgilerden söz ederek, bilgisayar çıkış birimleri nelerdir sorusunun yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Bu sırada, bilgisayar çıkış birimleri ve özelliklerinin neler olduğunu aktaracağımızı da belirtmeden geçmemeliyiz. O halde, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizlere gerçekleştirmeye başlayalım…

Bilgisayar Çıkış Birimleri Nelerdir?

• Disket Sürücü: Bilgisayar çıkış birimleri arasında yer alan disket sürücünün özelliklerine baktığımızda, bu manyetik aygıta hem veri kaydedildiğini; hem de kaydedilen verinin okunmasının olanaklı olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu nedenle sadece bilgisayar çıkış birimleri değil, aynı zamanda bilgisayar giriş birimleri arasında da yer almaktadır. Ve, disket eğer yüksek yoğunluklu ise, 1.44 MB veri kaydedebilir. Yani çok büyük bir veri depolama aracı olmadığını belirtmeliyiz.

• Monitör: Ekran olarak da adlandırılabilen monitörün büyüklüğü 14 inç ile 22 inç arasında değişebilir, ancak günümüzde televizyonların monitör olarak da kullanımı söz konusu olabilmektedir. Giriş birimleri arasında da yer alan monitörün özelliklerine bakmaya devam ederken, hem giriş birimleri; hem de çıkış birimlerinden aldığı verileri dışa aktarmaları dolayısı ile çıkış birimleri arasında yer aldıklarını belirtmeyi de unutmamalıyız.

• Sabit Disk Sürücü: Bilgisayarın ana kartına farklı şekillerde bağlanabilme özelliği gösteren sabit diskler; yani hard diskler de bilgisayarın çıkış birimleri arasında yer alırlar. Aynı zamanda giriş birimleri arasında da yer almakta, ve bir kapalı kutu içerisinde bilgisayar kasasının içerisinde bulunurlar. Veri depolamaya yararlar. Depolanan bilgiler istenilmeleri halinde geri alınabilir, bu nedenle hard disk çıkış birimleri arasında yer almaktadır.

• Yazıcı: Bilgisayar çıkış birimleri ve özelliklerine bakarken karşımıza çıkan yazıcılar, Printer olarak da adlandırılır, ve bilgisayar üzerindeki herhangi bir verinin kağıt üzerine aktarılmasını olanaklı hale getirir. Yazıcıların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler, cihazın kullandığı teknoloji, ve hızına göre değişiklik gösterebilmektedir.

• Flash Disk: Bilgisayarda bulunan verilerin taşınarak başka bilgisayarlara da aktarılabilmesini sağlayan, giriş, ve çıkış birimleri arasında, taşınabilme özelliği ile flash diskler de yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.