Bilgisayar Parçaları Hakkında Kısa Bilgiler

Bilgisayar parçalarını, sitemizde tek tek tanıtıyoruz; fakat bu yazımızda, bilgisayar parçalarını sizlere toplu halde tanıtmayı istedik. Bilgisayar parçaları nelerdir, bilgisayar parçaları ne işe yarar, hep birlikte göz atalım:

Bilgisayar parçaları arasında ilk olarak anakarttan söz etmek gerekecektir. Anakart: Bilgisayarın çalışması için gereksinim duyulan bilgisayar parçalarının üzerine takıldığı elektronik parçadır. Anakart, bilgisayar parçalarının birbirleri ile olan iletişimlerini sağlamaktadır. Anakartın içerisinde BİOS barınmaktadır. Bios, bilgisayar ilk açıldığında çalışan araçtır.
RAM: RAM bilgisayarın geçici hafızası olarak tanımlanmaktadır. Bilgisayar üzerinde çalışan programlar, anlık bilgilerini RAM üzerinde saklarlar. Bilgisayar programı kapatıldığında; ya da bilgisayar kapatıldığında, RAM’deki bilgilerin tamamı bilgisayardan silinmektedir.
Kasa: bilgisayar parçalarının kabuğu; ve iskeleti olarak tanımlanabilecek olan kasanın içerisinde bilgisayar parçaları korunmakta; ve saklanmaktadır. Bu nedenle de bilgisayar kasasına, kabuk ve iskelet benzetmeleri yapılmaktadır. Dışarıdan gelen etkilere karşı bilgisayar parçaları, bilgisayar kasası tarafından korunmaktadır.
Güç kaynağı: Bilgisayar parçaları arasında yer alan güç kaynağı, bilgisayar parçalarına, prizden aldığı gücü, gerektiği oranda dağıtan birim olarak tanımlanabilmektedir.
İşlemci: Bilgisayar parçaları arasında yer alan işlemci, bilgisayarın beyni olarak tanımlanmaktadır. İşlemci, bilgisayar tarafından gerçekleştirilen işlemleri hesaplayan birim olarak da tanımlanabilir. Bilgisayar parçaları arasında yer alan işlemcinin Merkezi işlem birimi olarak da isimlendirilebilmesi mümkündür. İşlemci hakkında, daha ileriki yazılarımızda, daha detaylı bilgi bulabileceksiniz.
Sabit sürücüler: Bilgisayar parçaları arasında yer alan sabit sürücüler ne işe yarar diye soracak olursanız, sabit sürücülerin, bilgisayarın kalıcı hafızasını oluşturduğunu belirtebiliriz. Sabit sürücüler, bilgisayarın içerisinde yer alan bilgileri, bilgisayar kapalıyken de güvenli bir şekilde saklarlar.
Disket sürücü: Bilgisayar parçaları arasında yer alan disket sürücüler ne işe yarar derseniz, disket sürücüler, bilgisayara takılan disketlerin okunmasını sağlamaktadır. Ancak bilgisayar üzerinde kullanılan disketlerin alan hacmi oldukça küçüktür. Günümüzde disketlerin yaptığı işleri CD’ler; ve flash diskler yerine getirmektedir. Bu nedenle disket sürücülerin görevleri oldukça azalmıştır diyebiliriz.
CD sürücü: CD sürücüler, bilgisayarlardaki CD’leri, kırmızı bir lazer ışık ile okumayı sağlayan bilgisayar parçalarıdır.
DVD sürücü: Bilgisayar parçaları arasında yer alan DVD sürücüler, bilgisayarlara takılan DVD’lerin okunmasını sağlayan bilgisayar parçalarıdır. Ve DVD sürücü genellikle mavi renk lazer kullanımı gerçekleştirmektedir.
Ekran kartı: Bilgisayar parçaları arasında yer alan ekran kartı, bilgisayarın yapmış olduğu işlemleri; ve görüntüyü, monitörlere; ve projeksiyon cihazlarına yansıtan bilgisayar parçalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgisayar Parçaları Hakkında Kısa Bilgiler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.