Bilgisayarda Çıkış Birimleri

bilgisayarın çıkış birimleriGünümüzde birçok sektörde bilgisayar kullanımının yaygınlaşmaya başladığını görmekteyiz. Buna bağlı olarak da bilgisayar kullanan iş yerlerinin ve kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Fakat birçok kimse bilgisayar hakkında pek fazla bilgi sahibi değildir. Sadece kullandığı kısım kadarı bilinir ve diğer özellikleri hakkında merak duyulmazsa hiçbir şey bilinmez. Bu yazımızda bilgisayar kullanan herkes tarafından kullanılan fakat tam olarak ne olduğu bilinmeyen bilgisayarın çıkış birimleri ve özellikleri ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Böylece basit olarak kullandığımız çıkış birimlerinin neler olduğunu ve hangi amaçlarla kullanıldıklarını daha rahat anlayabileceğiz.

İlk olarak bilgisayarda çıkış birimleri hangileridir diyerek konumuza başlayalım. Bilgisayar çıkış birimleri ekran (monitör), hoparlör, yazıcı ve çizici gibi donanım birimleridir. Bu birimler aracılığıyla bilgisayarda yer alan bilgileri görüntüleyebilir, duyabilir ya da kağıda bastırabiliriz. Bilgisayardaki çıkış birimlerinin özelliklerini biraz daha detaylandırarak konumuza devam edelim.

Ekran: Ekranlar bir çıkış birimi olmakla beraber aynı zamanda giriş birimi olarak da görev görür. Bilgisayarda işlenen verilerin sonuçlarının görüntülenmesi amacıyla çıkış birimi olarak görev yapar.

Hoparlör: Bilgisayardaki sesleri duymamıza yarayan birimdir. Bilgisayarda işlenen verilerin seslerini çevirerek duyulmalarını sağlar.

Yazıcı: Yazıcılar, bilgisayarda işlenen verilerin kağıt ortamına aktarılmasını sağlar. Mürekkepli, nokta vuruşlu ve kartuşlu gibi türleri bulunmakla beraber günümüzde en yaygın olanı laser yazıcılardır.

Çizici: Çiziciler, elde edilen çizim ve grafikleri kağıt ortamına basan cihazlardır. Tıpkı yazıcılar gibi görev yapar.

Bilgisayarda çıkış birimleri nelerdir sorusuna en genel hatları ile bu şekilde cevap verebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgisayarda Çıkış Birimleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.