Bilgisayarda Matematiksel İşlemleri Hızlandıran Aritmetik İşlemci

Bu yazımızda sizler için, bilgisayarda matematik uygulamaları, ve bilgisayarda matematiksel işlemlerden söz edeceğiz. Bunun sonrasında ise, aritmetik işlemcinin bilgisayarda matematik uygulamaları, ve bilgisayarda matematiksel işlemler için gerçekleştirdiği katkıları sizlere aktarmaya çalışacağız. İsterseniz bilgilerimizi aktarmaya hemen başlayalım:

Bilgisayarda matematiksel işlemler, özellikle de bilgisayarda matematik uygulamaları ondalık sayı sistemleri ile gerçekleştiriliyorsa hemen, ve doğrudan yapılamaz. Ondalık sayılar, birbirlerinden virgül ile ayrılmış dahi olsalar, bilgisayarda matematiksel işlemler yapılırken, bilgisayar programa dilinde bulunan kütüphane o virgülü görmez; ve işlemi, bir tam sayı işlemi yapar gibi gerçekleştirdikten sonra, sonuçta, virgülü, olması gereken yere yerleştirerek bizlere sonucu aktarır.
Bilgisayarda matematiksel işlemler, ve bilgisayarda matematik uygulamalarının gerçekleştiği süre, bilgisayarda matematiksel işlemlerin gerçekleştiği sayının türüne göre değişir. Örneğin, eğer tam sayılı bir matematiksel işlem gerçekleştirilecekse, bir mikrosaniyede gerçekleştirilen işlem, ondalık sayı ile gerçekleştirilecekse, bir mili saniyede gerçekleştirilmektedir. Mikro saniye, bir saniyenin milyonda biri kadardır; yani çok hızlıdır. Mili saniye ise, bir saniyenin binde biri kadardır, ve mikrosaniyeye göre oldukça yavaş, ancak bizlere göre elbette ki çok hızlıdır. ÖÇyle ki, bizler, bu saniye farklarını kolay kolay fark edemeyiz. Çok sayıda işlem yapanlar için ise, bu süre farkı, tahmin ettiğinizden daha önemlidir. Örnek verelim: bir firmayı ele alalım, örneğin bir kaç katlı bir alışveriş merkezini. Alışveriş merkezinin de içerisinde bulunan malları hesapladığımızı düşünelim. Bir saatte bitecek olan bir hesaplama süresi mi daha iyidir; yoksa beş dakikada bitecek olan bir hesaplama süresi mi?
İşte bu gibi durumlarda aritmetik işlemcilerden yararlanılmaktadır. Aritmetik işlemciler İntel tarafından geliştirilmiş olup, aritmetik işlemcilerin modellerinin son numaralarına bakacak olursanız, aritmetik işlemcilerin model numaralarının 7 rakamı ile bittiğini görürsünüz. Anlamalısınız ki bu bir aritmetik işlemcidir. Aritmetik işlemci bilgisayarın içerisinde bulunmamakla birlikte, gerekli görülen durumlarda sonradan takılabilmektedir.
Aritmetik işlemci kullanımı gerçekleştirerek, bilgisayarı hızlandırmak gibi bir durumun söz konusu olduğunu kesinlikle düşünmemelisiniz. Aritymetik işlemci, bilgisayarı değil, aritmetik işlemciyi görebilen programları hızlandırır. Peki bu programların hızlşanması bilgisayarı hızlandırmaz mı? Hayır. Öyle ki, aritmetik işlemciyi görebilen program sayısı oldukça sınırlıdır: LOTUS, SAP4, AutoCAD… gibi bir kaç program, aritmetik işlemciyi görebilme yeteneğine sahiptir. Bunun dışında, bilgisayarınıza aritmetik işlemci taktırmanızı gerektirecek bir durum, çok da fazla söz konusu olmayacaktır. Eğer, elektrionik tablolama programı, teknik çizim programı; ya da statik hesap programı gerçekleştiriyorsanuız, aritmetik işlemci kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.