CD Sürücü Nedir? CD Sürücü Hakkında Bilgiler Ve CD Nedir?

Bilgisayar parçaları arasında yer alan CD sürücü hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağımız bu yazımızda, CD nedir; ve CD sürücü nedir sorularının cevaplarını alabileceksiniz. Günlük hayatta, aslında sık olarak kullanılan CD sürücü hakkında; ve CD’ler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

CD nedir? CD kelimesi, Compact Disk kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir. CD nedir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz: Sayısal veriler, makineler ile okunabilir hale getirilir, ve bir ortamda toplanırlar. İşte bu ortamlar, CD nedir sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadırlar. CD’lerin okunabilmesi için lazer tabanı olan bir okuyucu gerekmektedir. CD’lere, veri ve bilgi yükleyebilirsiniz. Ve bu yüklediğiniz bilgi ve verileri, pek çok kayıt cihazından çok daha hızlı, ve çok daha güvenli bir şekilde depolayabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. CD’lerin üzerinde farklı izler bulunmaktadır. Veriler, bu izlere, farklı şekillerde; ve farklı sıralama ile girilebilir; fakat, CD’lerden bu veriler oldukça kolay bir şekilde okunur. CD’lerdeki verilerin daha doğru olduğunun kanıtı ise şudur: CD’lere yazılan verilerin, ikili kodlama ile yazıldıkları gerçeği göz ardı edilemez.
CD’ler hakkında yeterli bilginin alınmasının sonrasında da, CD sürücü nedir sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.
CD sürücü nedir? Bilgisayar parçaları arasında yer alan CD sürücü, CD’ye bir lazer ışın tutar; ve bu lazer ışın sayesinde, CD’de yazılı olan verilerin yansımalarını alır; bilgisayar ortamında kullanıcıya aktarır. CD sürücü, CD’lerde bulunan verileri doğru okuyabilmek için, kırmızı renkli bir lazer ışını kullanmaktadır.
Bilgisayar satın alacak olan kişiler için genellikle bilgisayar parçaları arasında seçim yapmaları istenmektedir. Satın alacağınız bilgisayarın içerisinde her zaman CD sürücü bulunmayabilir; bulunmak zorunda değildir. Fakat CD sürücünüz olmadan, elinizde bulunan CD’leri, bilgisayar ortamında çalıştırmanız da olanaklı olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.