Donanım Nedir? Donanım Çeşitleri Nelerdir?

donanım nedirMasaüstü bilgisayar aldığımızda bir kaç parçadan ibaret olduğunu gözle görebiliriz, ancak bir dizüstü bilgisayar aldığımızda onu tek parça halinde aldığımız için, donanımı hakkında fikir sahibi olamayabiliriz. Oysa ki, gerek masaüstü bilgisayar, gerekse de dizüstü bilgisayarlar o kadar çok parçadan oluşurlar ki.. Bu yazımızda sizlere, bilgisayar parçaları hakkında, yani donanım hakkında bilgiler vereceğiz. Donanım nedir, donanım çeşitleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz:

Donanım Nedir?

Bir bilgisayarın çalışması için gerekli olan, elle tutulabilen, gözle görülebilen bilgisayar parçalarının tamamına donanım ismi verilmektedir.

Donanımın Önemi Nedir?

Bilgisayarın çalışması içimn gereksinim duyulan parçaların tamamının donanım olduğunu belirttik. Buna klavye, mouse, monitör, işlemci gibi bilgisayar parçalarının tamamı dahildir. Donanımın önemi nedir sorusunun yanıtını almak için sadece şunu düşünmeniz yeterli: Donanım olmasaydı ne olurdu? Bunu biraz daha basitleştirirsek, klavye olmasaydı ne olurdu? Yazı yazamazdık; dolayısı ile, Facebook’ta arkadaşlarımızla iletişim kuramazdık. Ya mouse olmasaydı ne olurdu? İletişim kurmak için yazı yazmayı geçtik, Facebook’a giremezdik bile… Monitör olmasaydı ne olurdu? Bilgisayarda hiç bir şey göremeyeceğimiz için, bilgisayar sadece çalışmaktan ibaret olurdu… Kısacası, donanım olmasaydı bilgisayar olmazdı. Kasa dahi bir donanım elemanı olduğu için, donanımın önemi, bilgisayarın önemi anlamına da gelebilmektedir.

Donanım Çeşitleri Nelerdir?

Donanım çeşitleri, iç donanım, ve dış donanım olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İç Donanım Nedir?

Kasanın içerisinde yer alan donanım iç donanım olarak isimlendirilmektedir. İç donanım örneklerine bakmak istersek: anakart, RAM, işlemci, ekran kartı, sabit disk… iç donanım örnekleri arasında yer almaktadır diyebiliriz.

Dış Donanım Nedir?

Kasanın dışında yer alan donanım dış donanım olarak isimlendirilmektedir. Dış donanım örnekleri arasında, monitör, yazıcı, klavye, mouse, bluetooth, tarayıcı… gibi bilgisayar parçalarından söz edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Sohbete katılın

2 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.