Donanım Nedir?

donanım nedirGünümüzde teknolojinin akıl almaz bir şekilde ilerlemesi sonucunda artık pek çok işimizi bilgisayarlar aracılığıyla yapmaktayız. Hayatımıza iyiden iyiye yerleşen ve neredeyse vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarları ne kadar tanıyoruz acaba? Hiç merak edip de bilgisayarda yer alan parçaları ve bunların ne işe yaradıklarını araştırdınız mı? Eminim ki birçok kimse bilgisayarda hangi parçalar olduğunu ve bunların ne işe yaradığını pek kurcalamamıştır. Sonuçta bozarım korkusu olunca maalesef durum böyle olmaktadır. Bu nedenle siz değerli okurlarımız için donanım nedir, donanım çeşitleri nelerdir ve donanım özellikleri nasıl öğrenilir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayarda yer alan ve birbirleri ile ilişkili olan her türlü fiziksel parçaya donanım denilir. Donanım nedir diye sorulduğunda bu şekilde cevap verebiliriz. Bilgisayarda donanım çeşitleri 4’e ayrılmıştır.

* Giriş birimleri: Klavye, fare, tarayıcı vs…
* Hafıza: Hdd, DVD, CD vs
* Bilginin işlemcisi: Ana işlemci, Cpu vs..
* Çıkış birimleri: Monitör, yazıcı vs…

Yukarıda yer alan bilgiler donanım çeşitlerinin en kaba haliyle sıralanmış halidir. Peki, donanım özelliklerini öğrenme işi nasıl yapılabilir? Bilgisayara özellikle oyun ya da bir program yüklenmesi yapılırken donanım özelliklerine bakılması önerilir. Eğer ilgili oyun ya da programın sistem gereksinimleri ile bilgisayarın donanım özellikleri uyuşmuyor ya da en azından karşılamıyorsa yükleme yapılamaz. Donanım özelliklerini öğrenmek için pek çok yardımcı program vardır. Bunların yanı sıra tamamen ücretsiz olarak sadece birkaç fare tıklaması ile de öğrenmek mümkün olmaktadır. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp özellikler demek yeterlidir. Açılan sayfada donanım özellikleri de açılacaktır

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.