1

DVD Nedir? DVD Sürücü Nedir?

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayar alırken, alacakları bilgisayar parçalarının içerisinde DVD sürücülerin de olmasını isterler. Peki DVD sürücü nedir; ve DVD nedir hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzdan emin misiniz? Bu yazımızda size DVD nedir; ve bilgisayar parçaları dahilinde yer alan DVD sürücü nedir sorularının yanıtını vermeye çalışacağız…Radyo Dinle

İlk olarak: DVD nedir sorusunun cevabını bulalım…
DVD nedir? DVD kelimesi, Digital Versatile Disc kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur; ve Digital Versatile Disc kelimesinin Türkçe karşılığı: Sayısal Esnek Disk anlamına gelmektedir. DVD kelimesinin, Digital Video Disc kelimelerinin baş harflerinden de oluştuğu söylenebilir. Digital Video Disk’in Türkçe karşılığı: Sayısal Video Diski olarak tanımlanabilmektedir. DVD nedir sorusunun yanıtını, pek çok kişi CD olarak düşünmektedir; çünkü DVD’ler, CD görünümünde; ve CD boyutundadırlar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki: bir DVD’ye uygulanan teknoloji; ve bir DVD’nin veri saklama kapasitesine bakıldığında, bir CD’den yedi kat daha güçlü olduğunun söylenmesi yanlış olmayacaktır.
DVD nedir sorusunun sonrasında DVD sürücü nedir sorusuna da yanıt vermek gerekmektedir…
DVD sürücü nedir? Bilgisayar parçaları arasında yer alan DVD sürücü, DVD’ye bir lazer ışın tutarak, DVD’den lazer ışına yansıyan yansımaları okumakta; ve bilgisayar kullanıcısına okutmaktadır. DVD’deki yansımaları okumak için, DVD sürücünün kullandığı lazerin rengi standart; ve mavi renktedir.
Yeni bilgisayar alacak olan kişilerin, bilgisayar parçaları arasında yer alan DVD sürücüleri bilgisayarlarında mutlaka bulundurmaları önerilmektedir; çünkü günümüz koşullarında DVD sık olarak kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.