Ekran Kartı Ve Bütünleşik Ekran Kartı Ekran Kartı Nedir

Bilgisayar kullanıcısı olan pek çok kişi, kullandığı bilgisayarın dahilinde ekran kartını da kullanmaktadır. Peki ekran kartı nedir? Her bilgisayar kullanıcısı ekran kartı kullanımı gerçekleştirse de, ekran kartı nedir sorusunun cevabını vermekte zorlanabilmektedir. Bu nedenle biz de sizler için, ekran kartı nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız…

Ekran kartı nedir? Ekran kartı, bizler bilgisayar üzerinde çalışma yaparken, bilgisayara verdiğimiz komutları, bizim anlayacağımız şekilde, monitörlere; ya da projeksiyon araçlarına aktarabilen bir bilgisayar parçasıdır. Ekran kartı, bilgisayarın donanımsal parçaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, ekran kartı, bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır diyebilriz; fakat, ekran kartı bazı bilgisayarlara dahil iken; bazı bilgisayarlara sonradan takılması gerektiğinin de belirtilmesi gerekmektedir.
Ekran kartı nedir sorusunda belirttiğimiz, bilgisayarın dahilinde olan; ve ayrıca bilgisayar donanımına eklenmemesi gereken ekran kartına, bütünleşik ekran kartı adı verilmektedir. Bütünleşik ekran kartı nedir şeklinde bir soru ile karşı karşıya kaldığınız takdirde, bilgisayar ana kartı üreticisinin, anakart üzerinde ekran kartını da üretmesidir şeklinde vereceğiniz cevap doğru olacaktır. Bütünleşik ekran kartı çok tercih edilmemektedir. Bunun nedenlerinden bir tanesi: elde edilecek olan üç boyutlu görüntülerin kötü olması iken; bütünleşik ekran kartının tercih edilmemesinin bir diğer nedeni de, bütünleşik ekran kartının gereksinim duyduğu gücü RAM’den almasıdır. Ram, bilindiği gibi bilgisayarın hafızasıdır. Bütünleşik ekran kartının gücünü RAM‘den alması, bilgisayar hızının; ve performansının düşmesine neden olacaktır.
İşlemci teknolojisi, günümüzde çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu nedenle, üç boyutlu oyunların bilgisayar üzerinde oynanması, üç boyutlu filmlerin izlenmesi çok gerekli hale gelmiştir. Bundan dolayı da, ekran kartlarının performansının yüksek olması; bilgisayar performansını etkilememesi gerekmektedir. Bu özelliklerin tamamının elde edilebilmesi için, bilgisayarın donanımsal özelliklerine bir yüksek performanslı ekran kartı ekleme gereksinimi artmıştır. Zaten, günümüzün gelişen şartlarına uygun ekran kartlarının üretimi de her geçen gün artmaktadır. Yani ekran kartından yüksek performans almak artık zor değildir.
Günümüzde, ayrıca üretilmiş olan ekran kartları, kendi RAM’lerine, fanlarna; ve işlemcilerine sahiptirler. Yani, ayrı olarak üretilen ekran kartlarının, bilgisayarın performansını düşürmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bundan dolayı, bütünleşik ekran kartı kullanımı yerine, ayrı olarak üretilen ekran kartı kullanımına önem verilmesi gerekmektedir.
Günümüzün mimarları, mühendisleri, işleri için tasarım yapmaya gereksinim duyan kişiler, bunun yanında oyun oynamayı sevenler… bilgisayarlarının performansının yüksek olmasını istiyorlarsa, ayrı olarak üretilen ekran kartı almayı düşünmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.