Elektrik Kesintisi Bilgisayarı Bozar Mı? Tunçmatik Lite II Kullansak Mı?

Tunçmatik Lite IIPek çoğumuz şu sorunun yanıtlarını merak ediyor: Elektrik kesintisi bilgisayara zarar verirmi, elektrik kesintisi bilgisayarı bozar mı? Bu günlerde elektrik kesintisinin de sık olarak yaşandığı ülkemizde, elektrik kesintisi bilgisayara zarar verirmi, ve elektrik kesintisi bilgisayarı bozar mı sorularının yanıtları ile birlikte Tunçmatik Lite II’nin tanıtımını yazımız içerisinde sizlere gerçekleştirmek istedik…

Elektrik kesintisi bilgisayara zarar verirmi, elektrik kesintisi bilgisayarı bozar mı diyenler, bilgisayarımız çalışır durumda iken elektrik kesintisi olduğunda, ve bilgisayarımız ani bir şekilde kapandığında, elektrikler gelip de bilgisayarı açmaya çalıştığımızda, siyah bir ekranla karşılaşabilmemiz muhtemeldir. Bu ekranda, bilgisayarın beklenmedik bir hata ile kapatıldığı; ve nasıl açılmasının, kullanıcı tarafından tercih edilmesi gerektiği yazmaktadır. Sonrasında da karşımıza bir sürü seçeneğin bulunduğu bir ekran gelmektedir. Klavyenin yön tuşları ile yukarı, ve aşağı hareket ederek, bilgisayarın olağan şekilde başlatılmasını tercih ettiğimizde ise, problemsiz bir şekilde bilgisayar açılmaktadır. Tabi bu olayın iyi hali. Bu durum sonrasında bilgisayarınız eğer çok sağlam değilse çökme ihtimali de bulunabilir; hatta, bilgisayarın parçalarına da zarar gelebilir; özellikle Power; güç düğmesi, elektriğin ani şekilde gitmesi ile, bilgisayarı korumak adına kendini hızlı kapattığında zarar görebilir. Bazılarımızda ise bunların hiç birisi olmaz, ve bilgisayar sorunsuz bir şekilde, elektrik kesintisinin sonrasında açılabilir.
Ama işimizi şansa bırakmak, bilgisayarların fiyat olarak oldukça yüksek olduğu, ve içerilerinde bulunan bilgilerin de çok değerli olduğu bugünlerde çok da iyi olmayabilir. Bu gibi durumlarda UPS cihazlarından destek almamız önerilmektedir. Tunçmatik Lite II de gelişmiş teknoloji ile hazırlanmış bir UPS cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır. İsterseniz hemen Tunçmatik Lite II’nin tanıtımını da gerçekleştirelim:
UPS cihazlarının kullanımındaki en önemli detay, bilgisayarın fişinin UPS cihazına takılması, prize ise UPS cihazının fişinin takılması. Bunun sonrasında çalıştırılan Tunçmatik Lite II, elektrikler olsa da olmasa da sürekli devrede. Elektriği kendisi alırken, bilgisayarınıza da sağlıklı elektrik sağlıyor. Diyelim ki bu sırada elektrik kesintisi yaşandı. İşte bu durumda Tunçmatik Lite II akü moduna geçiyor; ve bilgisayarınız problemsiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Elektriği Tunçmatik Lite II’den alıyor. Bu sırada size bir alarm sesi geliyor, ve elektrik kesintisinin olduğunu, Tunçmatik Lite II’den güç tüketiminin başladığını bildiriyor. Bu durumda Tunçmatik Lite II üzerinde bulunan Akıllı Düğmeye bir sefer basmanız halinde, dikkatiniz dağılmadan alarm sesini duymayarak çalışmaya devam etmeniz olanaklı hale geliyor. Tunçmatik Lite II içerisinde bulunan güç daha azaldığında ise alarm yeniden, farklı bir tonda çalmaya başlıyor.
Şık tasarımı, diğer UPS cihazı örneklerine göre küçük, ve hafif oluşu ile dikkati çeken Tunçmatik Lite II, 650 VA; ve 850 VA güç seçenekleri ile sunuluyor. Tunçmatik Lite II ile, elektrik kesintisi durumlarında 10 – 15 dakika bilgisayarı kullanabilmeniz mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.