Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

flash bellek alirken nelere dikkat etmeliyizFlash bellekler, kolay kullanım ve taşınabilirlikleri dolayısı ile, biz teknoloji tutkunlarının hayatında önemli bir yer edinmiş bulunmakta. Akıllı telefonumuzdan MP3 playere, masaüstü bilgisayarımıza kadar pek çok alanda kullanabileceğimiz flash bellekleri, hiç bir yerde kullanmasak, verilerimizi yedeklemek için kullanabiliriz. Peki flash bellek alırken nelere dikkat etmeliyiz? Flash bellek alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtı önemli, çünkü piyasada yüzlerce farklı model, marka ve fiyatta flash bellek bulunmakta. Bizim için hangisinin doğru olduğu önemli elbette…

Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

■ Flash bellek alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ilk unsur: Onu ne için kullanacağınız ve içerisine ne kadar veri aktaracağınızdır. Metin belgesi taşımayı düşünüyorsanız, almanız gereken flash bellek 8 GB’dan daha büyük olmamalı; olursa bir sorun mu olur? Hayır. Ancak, bütçenizin sarsılmasına neden olabilir, çünkü metin belgeleri küçük boyutlardadır. Ama resim, müzik, film gibi dosyaları taşıyacaksanız, 32 GB, hatta 64, 128 GB’lık flash bellekleri de tercih edebilirsiniz. Bu anlamda en iyisi, kullanacağınız verileri ölçmek ve biraz daha fazla veri kullanabileceğinizi de hesaba katarak, ona uygun bir hafıza seçeneğini tercih etmenizdir. 7.5 GB civarında bir veriniz varsa, siz 16 GB’lık bir flash bellek alabilirsiniz örneğin…

Bilgisayar Çıkış Birimleri

■ Flash bellek alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, kullanmayı düşündüğünüz flash bellek fiziksel boyutudur. Anahtarlığınıza maskot yapmak isterseniz, anahtarlık girişinin bulunmasına dikkat etmelisiniz ve buna uygun boyutta olmasını tercih etmelisiniz. Ama, küçük alırsanız ve anahtarlık deliği yoksa, bu durumda flash bellekteki kaybolma ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz. Günümüzde boyutları gittikçe küçülen bu araçlar, küçük olmaları dolayısı ile hem kolay taşınır; hem de kolay kaybolur. Bu detayı kesinlikle göz ardı etmeden kendinize uygun bir boyut tercih etmelisiniz.

■ USB 2.0 mı; yoksa USB 3.0 mı alacağınızı da bilmelisiniz. USB 3.0’dan, daha yüjksek verim alırsınız, ancak günümüzde her bilgisayarın USB 3.0 desteği bulunmamaktadır. Ancak bilgisayarınızı yenileyeceğinizi; ya da farklı cihazlarda kullanacağınızı düşünerek, yine de biraz daha yüksek para ödeyip USB 3.0 flash bellek alabilirsiniz; bu sayede daha aktif kullanım elde etmiş olursunuz.

■ Şimdi artık, almaya karar verdiğiniz flash bellek için fiyat araştırması yapma zamanı… Bunun için, hem tekno marketleri gezin; hem de alışveriş merkezlerinin teknoloji bölümlerini gözden geçirin ve online alışveriş imkanı sunan sitelerde dolaşın. Teknoloji marketlerin indirim günlerini takio edin. Flash bellek fiyatlarının her geçen gün ucuzladığını, bu nedenle güzel bir araştırmanın gerekli olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

CD Sürücü Nedir?

■ Almayı düşündüğünüz flash bellek markasını da internet üzerinden araştırarak, buna yönelik yorumları gözden geçirebilirsiniz. Ancak genellikle ürünler benzer performans sunarlar. Bir ürün için olumsuz yorum yapan bir kullanıcının, belki de o ürünü doğru kullanmıyor olabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.