Güç Kaynağı Nedir? Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Siz eğer bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, güç kaynağının, bilgisayar parçaları arasında yer aldığını biliyorsunuz demektir. Bilgisayar parçaları arasında yer alan güç kaynağını tanıyor; fakat, güç kaynağı nedir sorusuna kesin dille yanıt veremiyorsanız, bu yazımızda sizler için güç kaynağı nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız…

Güç kaynağı nedir? Güç kaynağı, bilgisayara elektriği veren prizden elektriği alarak, bilgisayar parçaları arasında, gerekli oranlarda dağıtım yapan bilgisayar parçalarından bir tanesidir. Bilgisayarın prizden aldığı elektrik sabit olmasına karşın, bilgisayar parçalarının fazla sayıda olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bilgisayar parçalarının gereksinim duydukları elektrik miktarı da birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle güç kaynağına gereksinim duyulmaktadır.
Güç kaynağı nedir sorusunun yanıtının verilmesinin sonrasında, güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna yanıt vermek gerekmektedir. Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabını da sizlerle paylaşmaya çalışacağız…
Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bilgisayar alırken, bilgisayar parçalarını teker teker topluyorsanız, güç kaynağı, almanız gereken son bilgisayar parçası olmalıdır. Bilgisayarın kullanacağı tüm bilgisayar parçalarını çalıştırabilecek güçte bir güç kaynağı almanız gerekmektedir. Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da şudur: bilgisayar parçalarına ek olarak bazen, tarayıcı; ya da yazıcı gibi, bilgisayar çevre birimleri de kullanılmaktadır. Güç kaynağı alırken, bunları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Güç kaynağı alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir başkası da şudur: bilgisayar parçalarına uygun güçte bir güç kaynağı alabilirsiniz; ve bu güç kaynağı sizi idare edebilir; fakat, ileride bir gün, bilgisayar parçalarınızı arttırmak; ya da bilgisayar çevre birimi kullanımını arttırmak gibi bir durum söz konusu olduğunda da, bunları kaldırabilecek bir güç kaynağı almanız gerekmektedir. Yani bilgisayar alırken dikkat etmek gereken konulardan bir diğeri de, gereksinin duyulandan daha yüksek güçte bir güç kaynağı almanın uygun olduğu yönündedir.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.