İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenlerBu yazımızda sizlere, işlemci alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler, ve işlemci alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de işlemci alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarını merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden, işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler, ve işlemci alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri aktarmaya başlayalım…

İşlemci alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtının neden önemli olduğunu öncelikle belirtmek istersek, bir işlemci, bilgisayar üzerinde yapılan her işlem sırasında çalışan bir parçadır. Bu nedenle, eğer bilgisayarınızın kullanımını uzun süreli gerçekleştirmek istiyorsanız, amaçlarınıza uygun özelliklerde bir işlemci almanız gerekiyor demektir. Peki işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İşlemci alırken dikkat edilmesi gereken özellikler arasında yer alan ilk detay, işlemcinin markasıdır. İntel, ya da AMD işlemci almanız gerekmektedir. Fiyatı AMD’ye göre daha yüksek olan İntel’in sunduğu performansın da AMD’den daha yüksek olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Ancak, sınırlı bir bütçe ile iyi bir performans elde etmek istiyorsanız AMD’yi seçebilir, yüksek performanslı soğutucular ile soğutarak, AMD işlemcilerden de yüksek verim elde edebilirsiniz. Eğer bütçenizde bir sıkıntı yoksa İntel’i öneririz.
İşlemci alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de almayı düşündüğünüz işlemcinin çekirdek sayısıdır. Çekirdek sayısı ne kadar fazla olursa, aynı anda o kadar çok uygulamayı, yüksek performanslı bir şekilde çalıştırmanız olanaklı bulunmaktadır. Bu nedenle, en az dört çekirdekli; hatta altı çekirdekli işlemcileri almanız önerilmektedir. Ama eğer bilgisayarınızla sadece internete girecekseniz, ve ileriye dönük kullanımlar için almıyorsanız, bu durumda çekirdek sayısını düşürmeniz sizin için problem yaratmayacaktır.
İşlemci alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun en önemli yanıtlarından bir diğeri ise, işlemcinin anakart ile uyumlu olmasının gerekliliğidir. Aksi halde bilgisayarınız çalışmayacaktır. Anakartın hangi işlemci markası için üretildiği; ve soket yapısını bilmeli, ve işlemci seçiminizi de buna göre yapmalısınız.
İşlemcinin hızı da, dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. İşlemci hızı ne kadar yüksek olursa, sizin kullanmakta olduğunuz programların da o kadar hızlı açılacağı, ve size yanıt vereceğini unutmamanız gerekmektedir.
İşlemcinin ön belleği de dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Ön bellek, bilgisayarı açmanızın sonrasında çalıştırdığınız; fakat ardından kapattığınız bir programı yeniden açtığınızda, ondan daha hızlı yanıt almanızı olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle, olabildiğince yüksek bir ön bellek tercih etmenizi önermekteyiz.
Model olarak yeni bir işlemciyi tercih etmeniz ise, sizin, enerji tasarrufu yapmanızı olanaklı hale getirmektedir. Örneğin, günümüzde üretimi gerçekleştirilen beyaz eşyalar A grubu enerji tasarrufu sunarken, A’nın yanında yer alan +’larda firmalar birbirleri ile yarış halindedirler; ve + sayısı ne kadar çok ise tasarruf da o kadar fazladır. İşlemciler de aynı şekilde, yeni üretilen işlemcilerde, elektrik tasarrufu daha fazla olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.