İşlemci Nedir? İşlemci Ne İşe Yarar?


Bu yazımızda sizlere, işlemci hakkında bilgi paylaşımlarında bulunmaya çalışacağız. İşlemci nedir, ve işlemci ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. İşlemci hakkında bilgi edinerek, işlemci nedir sorusunun yanıtını öğrenmek için hemen bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:


İşlemci nedir? İşlemci, veriler üzerinde işlem yapan birim olarak tanımlanmaktadır. İşlemci ne işe yarar sorusunun yanıtını vermek istediğimizde ise kısaca şunu söyleyebiliriz: bilgisayarda bulunan bütün mantıksal, ve matematiksel işlemler işlemci tarafından yapılmaktadır. İşlemci ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtının da karşılaştırmaları yapmak olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
İşlemci hakkında bilgi vermeye devam ederken, işlemcinin, 0; ve 1 olmak kaydı ile ikili sayı sisteminden yararlandığını belirtmemiz gerekmektedir. Bilgisayarın en önemli unsuru olan işlemci sayesinde, bilgisayardaki bütün fonksiyonların gerçekleştirildiğini belirtmeyi de unutmamalıyız. İşlemci hakkında bilgi verirken, işlemcinin işlem yapabilmesi için sahip olması gereken bilgilerden de söz etmemiz gerekmektedir. Örnek vermemiz gerekirse, bir işlemci, bilgisayar üzerinde hangi işlemi yapacağını mutlaka bilmek zorundadır. İşlemcinin bilmesi gereken bir diğer konu da, bu işlemi, hangi sayıları kullanacağını bilerek yapmasının gerekliliğidir.

Konu etiketleri:işlemci, işlemci ne amaçla kullanılır, işlemci nedir ne işe yarar, işlemci ne işe yarar kısaca, işlemci hakkında kısa bilgi, işlemci ile ilgili resim, işlemci ne ise yarar, cpu nedir kısaca, internette işlemciler nelerdir kısaca, pc de işlemci ne işe yarar
13 Ekim 20123.153 kere 8 defa yorumlanmış, etiketler:, , ,

8 yorum yapılmış »

 • irem demiş ki:

  çok güzel yapılmış

 • selin demiş ki:

  çok uzun

 • ece demiş ki:

  iyi bnce

 • Mehmet demiş ki:

  Çok uzun yaa

 • dilara demiş ki:

  bence çok uzun değil…

 • ecesu demiş ki:

  çok kısaaaaaaaaaaaaaa

 • hazime demiş ki:

  bence daha iyi olabilirdi…

 • ece demiş ki:

  keşke kısa olsaydı daha iyi olurduu :))

Yorum yapmak ister misiniz?!