İşlemci Nedir? İşlemci Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere, işlemci hakkında bilgi paylaşımlarında bulunmaya çalışacağız. İşlemci nedir, ve işlemci ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. İşlemci hakkında bilgi edinerek, işlemci nedir sorusunun yanıtını öğrenmek için hemen bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:

İşlemci nedir? İşlemci, veriler üzerinde işlem yapan birim olarak tanımlanmaktadır. İşlemci ne işe yarar sorusunun yanıtını vermek istediğimizde ise kısaca şunu söyleyebiliriz: bilgisayarda bulunan bütün mantıksal, ve matematiksel işlemler işlemci tarafından yapılmaktadır. İşlemci ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtının da karşılaştırmaları yapmak olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
İşlemci hakkında bilgi vermeye devam ederken, işlemcinin, 0; ve 1 olmak kaydı ile ikili sayı sisteminden yararlandığını belirtmemiz gerekmektedir. Bilgisayarın en önemli unsuru olan işlemci sayesinde, bilgisayardaki bütün fonksiyonların gerçekleştirildiğini belirtmeyi de unutmamalıyız. İşlemci hakkında bilgi verirken, işlemcinin işlem yapabilmesi için sahip olması gereken bilgilerden de söz etmemiz gerekmektedir. Örnek vermemiz gerekirse, bir işlemci, bilgisayar üzerinde hangi işlemi yapacağını mutlaka bilmek zorundadır. İşlemcinin bilmesi gereken bir diğer konu da, bu işlemi, hangi sayıları kullanacağını bilerek yapmasının gerekliliğidir.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

“İşlemci Nedir? İşlemci Ne İşe Yarar?” için 8 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.