Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2013

monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler 2013Bu yazımızda sizlere, monitör alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler, ve monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler 2013 bilgilerini yazımız içerisinde bulabileceğinzi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden soralım: monitör alırken nelere dikkat edilmeli?


Monitör alırken nelere dikkat edilmeli? Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak, alacağınız monitörü ne amaçla kullanacağınızı belirlemenizin gerekliliğinden söz etmeliyiz. Proje çizimi mi yapacaksınız? Video mu izleyeceksiniz? Okuma, ya da yazma işlemleri ile mi uğraşacaksınız? Her şeyin öncesinde, neden monitör almanız gerektiğini bilmeniz gerektiği belirtilmekte.
Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler 2013 listesinde şunu belirtmemiz gerekir ki, eğer yeni bir monitör almayı düşünüyorsanız, boyutu en az 21 inç olmalıdır. Fazlası da olabilir. Örneğin 23 inç, oyun oynayacak, ya da film izleyecek olan kişiler için oldukça idealdir.
Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, alınacak olan monitörün ekran çözünürlüğü de gelmektedir. Ekran çözünürlüğü, 21 inç olan bir monitör için 1920 x 1080 piksel olacak olursa, ekranınızdaki simgelerin oldukça küçük olacağını belirtmeliyiz; bu durum ayarlanabilmekle birlikte, ayarlanamaması durumunda, uzun saatlerinizi başında geçirdiğiniz bilgisayarınızın gözlerinizi yorabileceğini unutmamalısınız. Ancak daha büyük boyutlu monitörlerin çözünürlüğünün yüksek olması güzel olabilecektir.
Monitör alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan diğer unsur ise, monitörün sahip olduğu girişlerdir. Televizyon amaçlı kullanım gerçekleştirmek, ya da oyun konsolu ile monitörünüz arasında bağlantı kurabilmek için, kompozit – komponent bağlantı girişleri, ve HDMI, DVI girişlerinin bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu bağlantı özelliği ve girişlerin, almayı düşündüğünüz monitörde bulunması gerekmektedir.
Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler 2013 listesinde yer alan diğer bir bilgi ise ses özelliği bulunup bulunmayacağıdır. Genellikle televizyon özelliği de bulunan monitörlerin ses verebilme özelliği vardır. Bunun dışında, bilgisayar için kullanılan monitörlerde, genellikle hoparlör bulunmamaktadır. Ses sistemlerinden daha fazla verim alındığı bilinmektedir. Ancak siz yine de çok fonksiyonlu kullanım, ve gelecekte ihtiyaçlarınızın değişebileceğini düşünerek, hoparlörü bulunan bir monitör alımı gerçekleştirebilirsiniz.
Mobitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan diğer unsur ise, monitörün nerede kullanılacağıdır. Eğer masanızın üzerinde duracaksa, bunu çok fazla düşünmenize gerek yok; ama eğer bir yere asılı ve sabit duracak ise, bu durumda, bu özelliğin bulunup bulunmadığını araştırmanız gerekiyor demektir.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.