Monitör Kontrast Oranı Nedir?

monitör kontrast oranıBu yazımızda sizlere, monitör kontrast oranı hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Monitör kontrast oranı nedir, monitör kontrast farkı bizlere ne gibi bilgiler sağlar… gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Monitörün kullanımı sırasında işinize yarayacak olan monitör kontrast oranı, monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, monitör alırken, monitör kontrast detaylarını bilmenizde yarar vardır…

Monitör Kontrast Oranı Nedir?

Monitör kontrast oranı, bir monitörde gösterilen en parlak beyaz renk ile, en koyu siyah renk arasındaki fark olarak tanımlanabilmektedir. Monitör kontrast oranının yüksekliği ne kadar fazla olursa, siyahlar o kadar doygun, beyazlar o kadar parlak olur. Bu nedenle, ekran görüntüsünün kalitesinin yüksek olması adına, monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, monitör kontrast değerleri de yer almaktadır.

Ancak bir monitörün tanıtım broşürüne baktığınızda, verilen monitör kontrastının, dinamik mi, yoksa statik mi olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Statik kontrast oranı, monitörün gerçek kontrastı oranıdır, ve tek bir anda, en parlak renk ile, en koyu renk arasındaki farkı gösterir. Dinamik kontrast oranı ise, tek bir an değil, monitör kontrastını belirli bir zaman dilimi içerisinde ölçerek vermektedir.

Siz monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, statik kontrast oranına bakmalısınız. Eğer monitörün tanıtımında dinamik kontrast oranı verilmiş ise bu rakamı 4’e bölmeli; ve sonuca göre hareket etmelisiniz.

Diyelim ki iki farklı monitörün monitör kontrast farkını biliyorsunuz. Burada gerçek kontrast oranı en yüksek olanı tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde görüntü kalitesi, parlaklık; ve doygunluk oranı en yüksek olan monitörü satın almış olursunuz…

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.