RAM Nedir? Alacağınız RAM’in Mintarı Ne Olmalıdır?

Bilgisayar parçaları arasında önemli bir yeri olan RAM hakkında, daha önceki yazılarımızda da kısaca bilgi vermeye çalışmıştık. Ram nedir, RAM alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ve çok daha fazlası için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlk olarak RAM nedir sorusuna yanıt vermek isteriz.
RAM nedir? RAM, kısaltma bir kelimedir. RAM’in açılımı: Random Access Memory’dir. Random Access Memory kelimesinin Türkçe karşılığı ise, Rastgele Erişimli Bellek’tir. RAM bu kelimelerin kısaltması olarak bilinmelidir. RAM nedir diye bir sefer daha soracak olursak, RAM, bilgisayarda bulunan bilgileri geçici olarak saklayan bilgisayar hafızası parçasıdır diyebiliriz. RAM bilgisayarın geçici hafızasını oluşturmaktadır. Bilgisayarınızda şu anda açık olan tüm çalışmaların bilgileri RAM’de saklanmakta; ve çalışmalar tamamlandığında, tüm bilgiler RAM’den silinmektedir. Bilgisayar parçaları arasında, bilgisayarın hafızasını oluşturan parçalardan bir diğeri de sabit sürücüdür. Sabit sürücü ile RAM’in aynı verileri sakladığı belirtilmektedir. Fakat, daha sonraki yazılarımızda da anlatacağımız gibi, sabit sürücü, kaydedilen bilgileri, bilgisayar kapalıyken de içerisinde saklamaktadır. RAM’e çok daha hızlı bir şekilde erişen işlemci, sabit sürücüye, bu denli hızlı ulaşamamaktadır.
Bilgisayar alırken, bilgisayarın RAM değeri, sizin için önem arz etmelidir. Aksi takdirde bilgisayarınızdan beklediğiniz performansı almanız zor olabilecektir. RAM değeri ne kadar yüksek olursa, bilgisayarınızın performansının da o kadar yüksek olacağını; bilgisayarınızın o kadar hızlı çalışacağını bilmeniz gerekmektedir. Bilgisayar alırken, ne kadarlık bir RAM almanız gerektiği konusunda size şunu söyleyebiliriz: gereksinim duyduğunuz RAM miktarının iki katı bir RAM almanız önerilmektedir. Programlarda harcanacak olan RAM miktarı, bilgisayarınızın ayarlarının en düşük olduğu seviye için geçerlidir. Yani, belirtilenden daha fazla RAM kullanacaksınız demektir bu; ve sizin, ihtiyacınız olandan iki kat daha güçlü bir RAM satın almanız gerekmektedir. Bu durum, sizin bilgisayarınızın daha hızlı olmasını sağlayacaktır.
RAM neden önemlidir derseniz, RAM önemlidir, çünkü, bilgisayarda çalıştığınız programlara çabuk ulaşabilmenizin tek çaresi RAM’dır. RAM ne kadar büyük olursa, siz, o kadar hızlı ulaşabilirsiniz aradığınız bilgilere. Ve bu sayede bilgisayarınız daha hızlı olacaktır. İşte bundan dolayıdır ki, RAM önemlidir. İşlemcinin size vereceği hizmetin hızının önemi açısından, RAM’in büyüklüğü önemlidir.
RAM alırken, bilgisayarınızın performansının en üst seviyede olmasını istiyorsanız, mümkün olan en yüksek RAM’i almanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.