RAM Nedir RAM Ve Performans Arasındaki İlişki Nedir?

Bilgisayarlarımız, bizim gözümüze sadece bir ya da bir kaç parçadan oluşmuş gibi görünseler de, aslında bir bilgisayarın oluştuğu parça sayısını kestirebilmek, çok da kolay bir durum değildir. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan çok sayıda parça bir araya gelmektedir. Bu parçalardan bir tanesi; ve size bu yazıda bahsedeceğimiz de RAM. RAM nedir sorusunun cevabını birlikte bulmaya çalışacağız.

RAM nedir sorusu size sorulduğunda, vereceğiniz ilk cevaplardan bir tanesi şu olabilir: Ramdon Access Memory… RAM bu kelimelerin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Ram nedir sorusunun Türkçe karşılığı ise, Rasgele erişimli bellek’tir. RAM nedir sorusunun başka bir cevabı da, bilgisayarın işlediği bilgilerin, geçici olarak toplandığı hafıza olmasıdır. Bilgisayarınız üzerinde, şu anda çalıştırmış olduğunuz programlarınızın tamamı, RAM üzerinde tutulmaktadır. Kapattığınızda ise programlarınızı, bilgileriniz programa kaydedilecek; ve RAM’dan silinecektir.
Genel olarak, bilgisayarınızın sabit sürücüsü ile, RAM’in, aynı bilgileri sakladığını söyleyebiliriz. Ancak şu da bir gerçektir ki, bilgisayarınızın işlemcisi, sabit sürücüdeki bilgilerden daha hızlı, RAM’deki bilgilere ulaşarak kullanmaktadır.
RAM ve performans arasındaki ilişkiye baktığımızda, genellikle RAM’in ne kadar olması gerektiği sorusu takılmaktadır aklımıza. Ne kadar RAM kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız, size önce şunu belirtmeliyiz ki, RAM ne kadar büyük olursa, siz o kadar rahat ve hızlı bilgisayar kullanırsınız. Yani RAM ve performans arasındaki ilişkide, persormansın RAM’in büyüklüğüne bağlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ne kadar RAM almanız gerektiğini merak ediyorsanız, size şöyle bir tavsiyede bulunabiliriz: bilgisayarınızda çalıştırmayı planladığınız programların ne kadar alan harcadıklarını hesaplayabilir; ve bulduğunuz alanın iki katı büyüklüğünde bir RAM alabilirsiniz. Neden kullanacağınız alanın iki katı kadar RAM almanız gerektiğini merak ediyorsanız, kullanacağınız alanın, en düşük performanstaki alan olduğunu size hatırlatırız. Bu nedenle de eğer yüksek performans ve kaliteli çalışmaya ihtiyacınız var ise, ihtiyacınız olandan daha yüksek bir RAM almanız gerekmektedir.
RAM’in önemi konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız da, aslında yazımızda belirttiğimiz noktaları hatırlamanız yeterli olacaktır. RAMin önemi, bilgisayarın performasını arttırdığı için çok gerekli ve fazlaca düşünülmesi gereken bir konudur. Hızlı bir bilgisayar istiyor; ve programlarınızın hızlı çalışması gerektiğine inanıyorsanız, o halde, yüksek bir RAM almanız gerekmektedir. RAMin önemi de bu şekilde açıklanmış bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.