RAM Nedir?

yardımcı bellek birimleriBu yazımızda sizlere, RAM nedir, RAM ne işe yarar; ve bilgisayarımda ne kadar RAM var sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Bilgisayarın olmazsa olmaz parçaları arasında yer alan RAM’i çoğumuz biliyor, ama hakkında bilgi sahibi olmaya gelince, nasıl olsa işimizi gördüğünü, kendi içinde çalıştığını düşünüp geçiyoruz. Gelin RAM ile ilgili bilgileri birlikte gözden geçirelim…

RAM Nedir?

Bilgisayarın geçici depolama birimi olarak çalışan RAM, bilgisayarı açmanızla birlikte çalışır, ve hafızasına kullandığınız program, ve belgelerle bilgileri kaydeder. Bilgisayarı kapattığınızda ise, RAM içerisinde bulunan her şey silinir, RAM’iniz sıfırlanır.

RAM Ne İşe Yarar?

Bilgisayarın hızlı kullanımına katkısı bulunan, bilgisayarın kritik parçalarından bir tanesi olarak bilinen yardımcı bellek birimi RAM, kullanım sırasında verilere kolay erişmenizi, işlemlerinizi anında görmenizi olanaklı hale getirir. Harddiskler de hafıza birimidirler; ama çalışmalarının yavaşlığı dolayısı ile RAM kullanımı gerekli olmaktadır.

Bilgisayarımda Ne Kadar RAM Var?

Masaüstünden Bilgisayarım simgesini bulun, ve sağ tıklayarak Özellikler butonuna ulaşın. Burada, Sistem içerisinde yer alan Yüklü Bellek’in yanındaki değer, sizin bilgisayarınızda bulunan RAM miktarını göstermektedir. Eğer kullanmakta olduğunuz işletim sistemi 32-bit ise bilgisayarınızda 4 GB’tan fazla RAM olsa da bunu göremezsiniz. 64-bit işletim sistemi ise, 4 GB’tan fazla RAM’leri de görebilmenizi sağlar. Bilgisayarınız da bu anlamda daha hızlı olur elbette…

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.