SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSD disk alırken dikkat edilmesi gerekenlerGelişen teknolojiyi yakından takip eden teknoloji meraklıları SSD disk teknolojisine yabancı kalmıyor. Birçok bilgisayar kullanıcısı daha üstün performans alabilmek için kullandıkları geleneksel disklerden vazgeçerek yeni nesil diskler olan SSD’lere geçiş yapıyor. SSD alırken en önemli gerekçeleri ise geleneksel disklerin çok yavaş çalışması, aşırı güç tüketimi ve ısınma sorunlarının olmasıdır. Bu durumda SSD disklerin üstün özelliklerini fark eden kullanıcılar artık klasik diskler yerine SSD’leri tercih etmektedir. Peki, SSD alırken nelere edilmeli? Yazımızın devamında bu sorunun detaylı cevabını bulabileceksiniz.

* SSD disk alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna ilk olarak kapasiteye bakılması cevabını verebiliriz. Çünkü SSD diskler biraz pahalı ürünler olduğu için çoğu kimse daha düşük boyutlu bir SSD disk tercih etmektedir. Fakat işletim sisteminin ve kullanılacak olan diğer programların boyutları düşünülüp ona göre bir disk tercih edilmelidir. Sadece Windows 8.1 işletim sisteminin tek başına 18 GB yer kapladığı unutulmamalıdır.

* SSD disk alırken nelere dikakt edilmeli sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise Anakartın Sata2 mi Sata3 mü olup olmadığının kontrol edilmesi olacaktır. Anakartınızın marka ve modelini internetten aratarak bu soruya cevap bulabilirsiniz. Bunu bilmek SSD diskin veri transferi hızı ile doğrudan orantılıdır. Sata 2 ile 280 MB / s veri transferi sağlanırken Sata 3’te bu oran yaklaşık 500 MB / s olacaktır.

* SSD disk alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus diskin rastgele okuma yazma (4K) hızıdır. Bu husus diskteki verilere erişimde doğrudan önemlidir.

* SSD disk alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise diskin güvenilir bir markadan alınması ve garanti süresidir. Sonuçta yeni bir teknoloji olduğu için birçok sorun ile karşılaşılması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.