Sürücü Nedir? Sürücü Örnekleri

sürücü nedirBu yazımızda sizlere, sürücü hakkında bilgiler vererek, sürücü nedir sorusunun yanıtını aktarıp, sonrasında da sürücü örneklerinden söz etmeye çalışacağız. Eğer siz de sürücü hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden sürücü nedir sorusunun yanıtını alalım, sonrasında da sürücü örneklerini gözden geçirelim:

Sürücü Nedir?

Bilgisayarın çok sayıda parçadan oluştuğunu bilmeyenimiz yoktur. Bilgisayar parçalarının bazıları, bizlerden aldığı bilgileri, ya da bilgisayar kullanımımız sırasında elde ettiğimiz verileri, ya da, programların kullanımı sırasında gereksinim duyulan verilerin saklanması için kullanılan depolama araçları yer almaktadır. Bunlardan en bilineninin, harddisk olduğunu belirtebiliriz, ve, bu depolama araçlarının kullanımını bizler için olanaklı hale getiren sisteme sürücü adı verilmektedir.

Driver olarak da isimlendirilebilen sürücüler, bilgisayar yazılımı ile donanımı arasında doğru bir iletişimin kurulmasını olanaklı hale getiren yazılımlar olarak da tanımlanabilmektedirler. Bir kamera aldığınızı düşünün. İçerisinde CD’si de vardır. Kamerayı bilgisayarınıza taktığınızda hemen çalışmaz. Bu CD ile kamerayı bilgisayarınıza kurar, işletim sisteminize tanıtırsınız. Sonrasında kameranız çalışmaya başlar. Eğer kamerayı doğru sürücü ile kuramazsanız, kameranın çalışmadığını da görebilirsiniz.

Bu durumu şu şekilde özetleyebiliriz: Diyelim ki bir ehliyet alacaksınız. Size, hangi sınıf ehliyet alacağınız sorulur. otomobil ehliyeti mi, motor mu, dolmuş mu? Bunun nedeni size, ehliyeti vermeden, siz sürücü olmadan önce, o aracın kullanımının doğru olarak öğretilmek istenmesidir. Motor ehliyeti aldığınızda, arabayı doğru kullanabilir, iyi bir sürücü olabilir misiniz? Driver de aynen bu mantıkla, ne için geliştirilmiş ise, onun için kullanılmalıdır.

Sürücü Örnekleri

Biraz önce belirttiğimiz gibi kamera sürücüsü, yazıcı sürücüsü, modem sürücüsü, harddisk sürücüsü, DVD sürücü… gibi pek çok şeyi sürücü örnekleri arasında sayabiliriz…

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.