USB Type-C Nedir?

USB Type-C nedir2016 yılında çıkacak olan akıllı telefon, tablet; ve taşınabilir bilgisayarların bağlantı girişi olarak USB Type-C’ye sık sık rastlayacaksınız. Bu bağlantı girişi, hem kablo karmaşasının önüne geçmeyi amaçlıyor, hem de veri transferinin daha hızlı yapılmasını olanaklı hale getiriyor. Peki USB Type-C nedir, USB Type-C özellikleri nelerdir… Yazımızın içerisinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

USB Type-C Nedir?

USB Type-C bağlantısı, USB 3.1 standardına göre geliştirilmiş bulunuyor. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, saniyede aktarılan verinin USB Type-C ile daha fazla olması amaçlanıyor. USB 3.0 ile saniyede 600 MB veri aktarımı gerçekleştirilebilirken, USB Type-C ile bu miktar 1.2 Gigabyte olarak belirtiliyor. Ancak USB Type-C’nin amacı sadece veri aktarımını hızlandırmak değil. Aynı zamanda, tüm girişlerin de USB Type-C ile sağlanması amaçlanıyor. Bu durum kablo karmaşasına son verme hedefi ile karşımıza çıkıyor.

USB Type-C özellikleri arasında, gelişen yeni akıllı telefon, tablet, ve taşınabilir bilgisayarların daha hızlı şarj edilmesi de yer alıyor. Bunun nedeni, 4.5W enerji değerine USB Type-C ile ulaşılabilmesinden kaynaklanıyor. Kablo üzerinden cihaza daha hızlı enerji aktarımı bu sayede gerçekleşebiliyor.

USB Type-C özellikleri arasında yer alan bir diğer detay da 24 pinli yapı… Bu sayede, HDMI çıkışı; ve VGA çıkışı USB Type-C ile gerçekleştirilebiliyor. HDMI; ve VGA girişleri hem çok büyük, hem de kalın olduğu için, cihaz tasarımlarında yeniliklere gidilmesi önlenmiş oluyordu, ama USB Type-C sayesinde, geliştirilecek olan yeni cihazların farklı tasarımlarla elimize ulaşmaları söz konusu olabilecek.

USB Type-C özellikleri hakkında bilgilerden söz ederken belirtmemiz gereken bir diğer detay ise şu: Diyelim ki elinizde, USB Type-C girişi bulunan iki telefon, bir telefon bir tablet, ya da taşınabilir bilgisayarınız var. Bu iki cihazı USB Type-C girişleri ile birbirlerine bağladığınızda, bir cihazın, diğerinden şarj olması olanaklı olacak…

Bir önceki yazımız olan Leeds Üniversitesi Dünya Hakkında Araştırma Yapıyor başlıklı makalemizde dünya hakkında, dünya ile ilgili ve dünya katmanları hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.