Bilgisayar Türleri Arasında Yer Alan Workstation Bilgisayarlar Ve Server

Workstation bilgisayarlar, iş istasyonu olarak da adlandırılmaktadırlar. Workstation bilgisayarların işlemcileri çok gelişmiştir. Workstation bilgisayarlar, belirli bir görevi yerine getirebilmesi amacı ile geliştirilmiş olan bilgisayarlar olarak tanımlanmaktadırlar. Workstation bilgisayarların üzerinde, normal bilgisayarlarda bulunmayan bir takım donanımlar yer almaktadır. Workstation bilgisayarlar üzerinde bulunan bu farklı donanımlar, belirli bir işin ya da performansın sağlanabilmesi için kullanılan donanımlar olarak tanımlanabilmektedir.

Server ya da sunucu olarak adlandırılan bilgisayarlar da bilgisayar türleri arasında yer almaktadırlar. Server ya da sunucu olarak adlandırılan bu bilgisayarlar, ağ üzerinden, başka bilgisayarlara hizmet üretmek amacını gütmektedirler. Server ya da sunucu olarak adlandırılan bilgisayarlar, bilgisayar türleri arasında, büyük disk, güçlü işlemci; ve güçlü RAM özellikleri ile dikkatleri üzerlerine çekmektedirler.
Bilgisayar türleri arasında yer alan diğer bilgisayarlar da, ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşılacaktır. Bilgisayar denilip de geçilmemesi gerektiğini bizlere anlatan, belirtmiş olup da özetlediğimiz bilgisayar türleri, bizlere, bilgisayarların, sadece kullandıklarımız ile sınırlı olmadığını göstere en güzel kanıt niteliğindedir.

Bir önceki yazımız olan Mainframe Bilgisayarlar Mainframe Sistemler başlıklı makalemizde mainframe bilgisayarlar, mainframe bilgisayarların avantajları ve mainframe sistemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.