Bilgisayar Ve Bilgisayar Nedir? Bilgisayar Nedir Sorusuna Verilebilecek Yanıtlardan Bazıları

Bir gün karşınıza bir kişi çıksa; ve size, bilgisayar nedir diye sorsa, bu kişiye vereceğiniz yanıt ne olurdu? Hepimiz için, bilgisayar nedir sorusunun cevabı farklıdır. Ancak bilgisayar nedir sorusuna verilebilecek bir kaç cevap bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, bilgisayar nedir sorusunun cevabını bir kaç farklı yanıt ile vermeye çalışacağız:

Bilgisayar nedir? Bilgisayar bir elektronik cihaz olmakla birlikte, içerisinde bilginin saklanmasını; ve işlenmesini sağlamaktadır.
Bilgisayar nedir? İçerisindeki yazılım ve donanım ile birlikte bir anlam ifade eden, bilginin saklanmasını; ve aynı zamanda işlenmesini sağlayan; bununla birlikte, işlemlerini komutlar aracılığı ile yapan, elektronik bir araçtır.
Bilgisayar nedir sorusuna verilebilecek yanıtlar sadece bunlarla sınırlı değildir. Bilgisayar nedir sorusuna verilebilecek yanıtlara göz atmaya devam edecek olursak:
Bilgisayar nedir? Bilgisayarın, insanların yapamayacağı şeyleri yapabilecek bir araç olduğunu düşünen kişiler çoğunlukta olsa da, aslında bilgisayar, insanların yapabilecekleri şeyleri, daha çabuık; ve hatasız yapabilecek olan araçtır. İnsan, bilgisayarın yapması gereken işlemleri kendisi programlar; bilgisayara ise, bu işlemleri yapmak kalmaktadır. Bilgisayar nedir sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir diğeri ise, sayısal ve mantıksal olarak ortaya konulabilen verilerin ve işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir araçtır. Bilgisayar; kendisine verilen görevleri yerine getirebilen bir makinedir.
Bir bilgisayarın doğru işlem yapabilmesinin sağlanması için, mutlaka yazılımların doğru bir şekilde yüklenmiş olması gerekmektedir. Bu sayede bir bilgisayar, kendisine verilen görevleri hatasız yerine getirebilir; ya da sonuca ulaşmak için doğru yöntemleri insanlara gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Akış Çizgisi Nedir Programlama Dili Nedir başlıklı makalemizde akış çizgisi, akış çizgisi nedir ve algoritma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.