Bilgisayarım Kilitleniyor Bilgisayar Kilitlenmesinin Nedeni

Bilgisayar elektronik olduğu kadar karmaşık bir cihazdır da. Bu nedenle bilgisayar arızalarının sık sık görülebilmesine şaşırmamak gerekmektedir. Bilgisayar arızalarından bir tanesi de bilgisayar kilitlenmesidir. Zaman zaman bilgisayarım kilitleniyor diyenlerdenseniz, bilgisayar kilitlenmesi hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyoruz; ve bu nedenle de bu yazıyı hazırlamaya karar verdik…

Eğer siz de bilgisayarım kilitleniyor diyenlerdenseniz, bilgisayar kilitlenmesi hakkında şunu bilmeniz gerekir: eğer bilgisayar kilitlenmesi problemi ile, bilgisayarı açtıktan kısa bir süre sonra karşılaşıyorsanız, bilgisayarınız hafızasını sayarken kilitlenmiş demektir. Peki bilgisayarın hafızasını saymak ne demektir? Bilgisayarınızı açtığınızdan kısa bir süre sonra, bilgisayarınız, otomatik olarak kendisini test etmektedir. Bilgisayarın kendisini test etmesi sırasında bilgisayar hafızası da sayılır. Bilgisayar hafızasında basit bir kontrol gerçekleştirilir. Bilgisayar kilitlenmesi, bilgisayar hafızası sayımı sırasında gerçekleşiyorsa, bu durumda, sistemin kullandığı modüllerden bir tanesinin, bilgisayar arızalarına neden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bilgisayarım kilitleniyor diyorsanız, kısa bir zamanınızı, bilgisayar kilitlenmesinin nereden kaynaklandığını bulmaya ayırmanız gerekmektedir. Bilgisayar arızalarının kaynağını bulduktan sonra ise, ki muhtemelen hafıza modüllerinden bir tanesinden kaynaklı bilgisayar arızaları ve bilgisayar kilitlenmesi yaşıyorsunuzdur; bilgisayar arızalarına neden olan hafıza modülünü değiştirir; ve bilgisayar arızalarını gidermiş olursunuz… Bilgisayar kilitlenmesinde, bilgisayar arızalarının tespiti için iki adet hafıza kümesinin çalışıyor olması gerekmektedir; ya da, rezerve bir modül sahibi olmanız gerekmektedir. Şimdi, bilgisayarım kilitleniyor sorunuzun yanıtını bulalım. İşte bilgisayar kilitlenmesinin neden kaynaklandığını bulabileceğiniz yöntemlerin sıralaması:
Bilgisayarım kilitleniyor diyorsanız, bilgisayar kilitlenmesinin nedenlerini keşfetmek için, öncelikle uygun araçları kullanarak, bilgisayarınızda gerçekleşecek olan elektrostatik yüklenmeleri önleyin.
Bilgisayarım kilitleniyor diyenler, bilgisayar kilitlenmesinin nedenlerini bulabilmek için, öncelikle bilgisayarı kapatmalı; ve sonrasında da bilgisayar kasasını açmalıdırlar. Bilgisayar arızalarına meydan verebilecek ek kartların bilgisayar kasasından çıkartılması gerekmektedir.
Bilgisayar kilitlenmesinin nedenlerini öğrenebilmek için, bir numaralı kümede yer alan hafıza modülünün çıkartılması gerekmektedir. Daha sonra ise bilgisayarınızı bir daha başlatın. Bilgisayarınızda eksik bir hafıza modülünün bulunması nedeniyle bilgisayarınızdan bir hata mesajı almanız olağandır.
Bilgisayarınızda Setup’a gidin; ve gerekli ayarlar bilgisayar tarafından otomatik olarak yapılmadı ise, BIOS’taki ayarları siz kendiniz gerçekleştirin. Daha sonra BIOS ayarlarından çıkış yapın.
Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından açılacak olan bilgisayarınızda bir bilgisayar kilitlenmesi; ya da hata ile karşılaşmazsanız, bilgisayar kilitlenmesinin nedeni bir numaralı; yani çıkartmış olduğunuz hafıza kümesinde bir arızanın var olmasından kaynaklanıyor demektir.
Bilgisayarı kapatın; ve kasadan, sıfır kümesinden bir modül çıkartıp, bir numaralı kümeden de başka bir modül çıkartarak, sıfır kümesinden almış olduğunuz modülü, boşalan küme birdeki modülün yerine takın; ve bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer ki bir bilgisayar kilitlenmesi ile karşılaşmıyorsanız, çıkartmış olduğunuz diğer hafıza modülünü de yerine yerleştirin. Bilgisayar kilitlenmesinin nedenini bulmak için, bilgisayarınızın üzerinde aynı işlemi, problem çözümlenene kadar gerçekleştirin; ve her seferinde bir modül çıkartın. Aynı anda birden fazla modülün arızalanması da bilgisayar kilitlenmesinin nedeni olabilmekle birlikte, çok sık karşılaşılan bilgisayar arızalarından olmadığını bilin.

Bir önceki yazımız olan Donanım Kaynaklı Bilgisayar Arızaları Ve Bilgisayar Arızaları Nasıl Tespit Edilir başlıklı makalemizde bilgisayar arızaları, bilgisayar arızaları nasıl tespit edilir ve bilgisayar arızalarının tespiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.