Bilgisayarın Ömrünü Uzatmanın Yolları

bilgisayarın ömrünü uzatmaBu yazımızda sizlere, bilgisayarın ömrünü kısaltan unsurlardan söz ederek, bu bilgilere bağlı olarak, bilgisayarın ömrünü uzatmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Evet, bilgisayar fiyatlarında düşüş olduğunu düşünebilirsiniz. Özellikle ikisi bir arada, hem tablet, hem laptop olan bilgisayar fiyatlarının uygunluğu aklınızı karıştırabilir. Ancak aslında marka; ve model farkı, bu bilgisayarların fiyatlarında önemli bir etkendir. Bu nedenle, elinizde bulunan sağlam bilgisayarın ömrünü uzatmaya bakmanız, yeni, kalitesi hakkında henüz fikir sahibi olunmayan bilgisayarları satın alıp kullanmaya çalışmaktan çok daha mantıklıdır. Peki o halde zaman kaybetmeden, bilgisayarın ömrünü kısaltan unsurları gözden geçirmeye başlayalım, ne dersiniz?

• Bilgisayarın ömrünü kısaltan unsurlardan ilki, fanın çalışmasını engellemektir. Bu durumu size şu şekilde özetleyebiliriz: Bilgisayarlar ısıyı seven cihazlar değildirler. Bu nedenle, yanlarda, altlarda, ya da genellikle arka kısımlarda, içerdeki sıcak havayı dışarıya atmaya yönelik delikler bulunmaktadır. Bu deliklerin kapatılması, bilgisayarın içerisinde bulunan sıcak havanın dışarı çıkmasını önleyecektir. Bu nedenle laptopları kucağa almak, yastık üzerine koymak, masaüstü bilgisayar kasasını masa altı, duvar kenarı gibi yerlerde bulundurmak, bilgisayarın ömrünü kısaltan unsurlar arasında yer almaktadır.

• Bilgisayar kasasında toz, hatta dökülen saçların yumak halinde birikebileceğini, ve bu durumun da, fanın doğru çalışmasına engel teşkil edeceğini biliyor muydunuz? Biraz önce sözünü ettiğimiz hava deliklerinin bu toz, ve saç yumakları ile kapanmaması için, belirli aralıklarla bilgisayarın kasasını açmalı; ve gerekli temizleme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu durum, bilgisayarın ömrünü uzatmak için alınabilecek etkili bir önlem olacaktır. Siz yapamıyorsanız, bu işlemi, yapabilecek bir başkasına yaptırmalısınız.

• Bilgisayarın ömrünü uzatmaya yönelik olarak almanız gereken bir diğer tedbir de, kabloların yerlerinden oynamasına engel olmanızın gerekliliğidir. Özellikle dışarda bulunan kablolar çok kolay gevşer; ve yerinden çıkabilirler. Bu nedenle, özellikle yaşadığınız donanım sorunlarında, kabloların kasa ile bağlantısını kontrol etmeli, hatta parçaların anakarta doğru bağlanıp bağlanmadığını da gözden geçirmelisiniz.

• Bilgisayarın ömrünü kısaltan unsurlar arasında elektrik kaynaklı sorunlar da yer alabilir. Elektrik dalgalanmaları, ya da kesintileri, veri kaybından, harddisk, hatta anakartınızın yanmasına kadar pek çok soruna sebep olabilir. Ve bu durumlar, evinizde çok fazla elektrik harcayan cihazlardan kaynaklanabileceği gibi, şebeke kaynaklı da olabilir. Bu nedenle, kesintisiz güç kaynağı, ve surge protector gibi cihazlardan destek almanız büyük önem taşımaktadır.

• Bilgisayarın ömrünü uzatmak için, onu fiziksel hasarlardan da korumanız, sağa sola çarpmamanız, üzerine su dökülmesine engel olmanız… gerekmektedir. Bu gibi durumlarda sabit disk zarar görebileceği gibi, bilgisayarın donanımsal parçaları paslanacağından, problemli çalışmasına da neden olabilmektedir. Siz belki bir problem sonrasında, hasar olmadığını görünce rahat nefes alırsınız, ama aslında bilgisayarınız problemi size zaman içerisinde yansıtacaktır.

• Bilgisayarınızı olabildiğince güncel tutmak, yazılım güncellemelerini, pek çok bilgisayarcının söylediğinin aksine, almak, kullanılmayan yazılımları görev yöneticisinden görüp kaldırmak, virüslerden kurtulmak… da, bilgisayarı, ilk günkü hızına kavuşturabilir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarın Özelliklerine Nereden Bakılır? başlıklı makalemizde bilgisayarın özellikleri, bilgisayarın özelliklerine nasıl bakılır ve bilgisayarın özelliklerini gösteren komut hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.