Bilgisayarın Özelliklerine Nereden Bakılır?

bilgisayarın özelliklerini gösteren komutGünümüzde hemen herkes gerek evde gerekse iş hayatında mutlaka bilgisayar kullanıyor. Ama büyük bir çoğunluğu bilgisayarın özellikleri hakkında maalesef pek bilgi sahibi değil. Bu yazımızı okuyan herkesin bilgisayarın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olacağız. Vereceğimiz bilgiler ile artık yazımızı okuyan herkes bilgisayarın özelliklerine nereden bakılır sorusuna kolaylıkla cevap verebilecek.

Bilgisayarın özelliklerini öğrenebilmek için birden fazla yol izlenebilir. Bunun en basit yolu Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Özellikler sekmesine tıklamak olacaktır. Açılan pencerede bilgisayar adı, işlemcisi, RAM Belleği, işletim sistemi ve mimarisi gibi en temel özellikler karşınıza çıkacaktır. Bu bilgilerin haricinde bilgisayarın özelliklerine nereden bakılır? Tüm bilgilere erişebilmek için hazırlanmış programlar piyasada ücretsiz olarak bulunabilmektedir. Fakat bu programlarla uğraşmadan herhangi bir yazılım yüklemeden de komutlar ile bilgisayarın özelliklerini öğrenmek mümkündür. Peki, bilgisayarın özelliklerini gösteren komut hangisidir? Bilgisayarın adından işletim sistemine, RAM bilgisinden BIOS versiyonuna, ürün kimliğinden ilk yüklenme tarihine kadar tüm detaylı bilgilere erişmek için systeminfo komutu kullanılır. Bu komutu çalıştırmak için Başlat menüsüne tıklayarak CMD açılır. CMD ekranında systeminfo yazıp enter’a basıldığı zaman bir süre sonra bilgisayara ait tüm özellikler detaylı bir şekilde karşınıza gelecektir.

Bilgisayar özelliklerine bakmanın bir diğer yolu ise DirectX Tanı Aracı’dır. Başlat menüsünün arama kısmına ” dxdiag “ yazıp enter’a basın. Açılan pencerede Sistem, Ekran, Ses ve Giriş olmak üzere 4 ana başlık altında bilgisayarınızın özelliklerini görüntüleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarın Özellikleri Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde bilgisayarın özellikleri, bilgisayarın özellikleri nelerdir ve bilgisayarın özellikleri nelerdir maddeler halinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.