Bu Önerilerle Eski Bilgisayarı Hızlandırmak Mümkün

Bu yazımız, evinde eski bilgisayarı olan; fakat, bu eski bilgisayarı çok fazla kullanamayanlara yönelik. Malum, eski bilgisayar yavaş bilgisayar demektir. Peki eski bilgisayarı değerlendirmek için nasıl bir yol izleyebilirsiniz? Yoksa, eski bilgisayarı atmak en mantıklısı mıdır? Tabi ki değil, bu yazımızda sizlere, eski bilgisayar, ve eski bilgisayarı hızlandırma adına bir takım önerilerde bulunacağız. İnanıyoruz ki, eski bilgisayarınız kullanılır hale geldiğinde, eski bilgisayarı hızlandırma olanaklı bir hal aldığında, siz çok mutlu olacaksınız…

Eski bilgisayarı hızlandırma adına ilk önerimiz, donanımınızı yükseltmenizden yanadır. Donanım yükseltmek, eski bilgisayarların tamamında gerçekleşemese de, pek çok eski bilgisayarın, RAM; ve Harddiskini yükseltebilmeniz olanaklıdır. RAM yükseltir, Harddiskinizi SSD ile yükseltebilirseniz, eski bilgisayarı hızlandırma adına önemli bir adım atmış olacağınızı göreceksiniz.
Eski bilgisayarı hızlandırma adına, eski bilgisayarın grafik kartı; ya da işlemcisini yükseltmeniz olanaklı değilse, risk almayı göze almalı, ve overclock etmeyi denemelisiniz. Eski bilgisayarı hızlandırma adına, bu şekilde, önemli bir adım atmış olacağınıza şahitlik edeceksiniz.
Eski bilgisayarı hızlandırma adına çok önemli, ve sizin açınızdan maddi yük olabilecek değişiklikler gerçekleştirmeden önce, kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, bir sistem temizliği yapmayı denemelisiniz. Hatta sistem temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmeniz önerilmektedir.
Eski bilgisayar kullanımı gerçekleştiriyorsanız, eski bilgisayarı yavaşlatan bir takım programlar olduğunu da unutmamalısınız. Örneğin iTunes, Nörton Antivirüs programı; ya da Adobe Reader, eski bilgisayarı yavaşlatan nedenler arasında sayılabilecek ağır programlardandır. Bunlar yerine, eski bilgisayarı hızlandırma adına, daha hafif; ve hızlı programları tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
Eski bilgisayarı hızlandırma adına, gerek duyduğunuz; ve sık kullandığınız programları hızlandırmayı da denemelisiniz. Örneğin, web tarayıcınız İnternet Explorer olduğu için biraz yavaş çalışabilir. Chrome kullanırsanız daha hızlı çalışacaktır. Bunun yanında, eski bilgisayarı hızlandırma adına ön bellek boyutunu kısıtlamak ve geçmişi silmek de eski bilgisayarı hızlandırma adına önemli çalışmalar olacaktır.
Eski bilgisayarda kullanımını gerçekleştirdiğiniz bir takım programlar, sizin hızınızı yavaşlatabilir; ya da size hata verebilir. Kullandığınız bilgisayarın eski bilgisayar olduğunu hatırlayarak yükleyeceğiniz programların eski sürümlerini yüklemeye dikkat ederseniz, bu da eski bilgisayarı hızlandırma adına adım oluşturacaktır.
Eski bilgisayarınızı hızlandırma adına, harici donanımı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için, mouse; ya da klavyenizi değiştirebileceğinizden söz ediliyor. Ne kadar etkili olur bilinmez; ama, eski bilgisayarın havasının değişmesini olanaklı hale getirebilir.
Eski bilgisayarı hızlandırma adına yapılan önerilerden bir diğeri de yeni özellikleri denemek… Örneğin Windows 8 kullanımını gerçekleştirebileceğiniz öneriliyor. Bilgisayarınız bunu ne derece kaldırır bilemeyiz ama, eski bilgisayarı hızlandırma adına yapılan önerilerden bir tanesi olduğu için sizlerle paylaşmayı uygun bulduk.
Eski bilgisayarı hızlandırma adına verdiğimiz önerilerin hiç birisi işinize yaramadıysa, Linux dağılımı olan hafif bir işletim sistemi yüklemenizin uygun olacağı belirtiliyor; ve Lubuntu öneriliyor.
Eski bilgisayarı, ne yaparsanız yapın, eski bilgisayar olmaktan kurtaramadıysanız, onu farklı bir amaç için kullanmayı deneyip, kendinize yeni bir bilgisayar almayı deneyin. Mesela, eski bilgisayarı, bir yedekleme deposu olarak kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 7 Arama Yapmak İçin Windows 7 Arama Ayarlarını Öğrenin başlıklı makalemizde windows 7 arama, windows 7 arama ayarları ve windows 7 arama sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.